23 maja 2024

Wojna w Syrii trwa, lekarze apelują o pomoc

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało w dniu 22 maja 2015 r. do polskiego rządu oraz władz samorządowych o pomoc w sprowadzeniu do naszego kraju kolejnych syryjskich rodzin zagrożonych eksterminacją oraz pomoc w organizacji i finansowaniu ich życia w naszym kraju, w tym wsparcie programu adopcyjnego syryjskich sierot.

Palmyra (Syria). Foto: freeimages.com

Apel Nr 2/15/P-VII Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 22 maja 2015 r. w sprawie uchodźców syryjskich

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do polskiego rządu oraz władz samorządowych o pomoc w sprowadzeniu do naszego kraju kolejnych syryjskich rodzin zagrożonych eksterminacją oraz pomoc w organizacji i finansowaniu ich życia w naszym kraju, w tym wsparcie programu adopcyjnego syryjskich sierot.

Liczne rodziny, a zwłaszcza ich osierocone dzieci, żyją w ogromnym zagrożeniu życia wynikającym z trwającej od 4 lat wojny domowej w Syrii.

Prezydium NRL zobowiązuje się do pomocy w organizacji medycznego wsparcia dla ofiar syryjskiej wojny. Gdy tylko władze państwa określą charakter wsparcia, np. zadeklarują sprowadzenie kolejnych uchodźców do Polski, samorząd lekarski opracuje program pomocy, w tym finansowej, dla tych osób.

Samorząd lekarski deklaruje pomoc w organizacji opieki medycznej tak, by ofiary syryjskiej wojny miały w Polsce pełne poczucie wsparcia także ze strony polskich lekarzy.


Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej tego samego dnia poparły Prezydia Okręgowych Rad Lekarskich w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach wspólnym stanowiskiem o następującej treści:

Prezydia Okręgowych Rad Lekarskich w Bielsku Białej, Częstochowie i Katowicach popierają Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 22 maja 2015r. i deklarują udzielenie ofiarom wojny domowej w Syrii wszelkiej możliwej pomocy w zakresie określonym przez polskie władze.

Prezes ORL w Bielsku-Białej – Klaudiusz Komor
Prezes ORL w Częstochowie – Zbigniew Brzezin
Prezes ORL w Katowicach – Jacek Kozakiewicz