25 lipca 2024

Wojna w Ukrainie: prawie 1,9 tys. ataków na służbę zdrowia

Atak na szpital dziecięcy w Kijowie, do którego doszło 8 lipca 2024 r., nie jest odosobnionym incydentem. W tym roku potwierdzono już ponad 180 ataków na służbę zdrowia w Ukrainie, a od lutego 2022 roku, Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła ich już niemal 1,9 tys.

Fot. PMM

Życie Ukraińców znajduje się w ciągłym niebezpieczeństwie. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku zginęło 752 cywilów, a ponad 2,6 tys. zostało rannych – poinformowała Polska Misja Medyczna (PMM).

– Atak na szpital dziecięcy w Kijowie to kolejne potwierdzenie, że strona rosyjska nijak nie liczy się z ofiarami cywilnymi. Liczba ataków na służbę zdrowia pewnie jeszcze w tym roku przekroczy dwa tysiące. Czy naprawdę ktokolwiek zastanawia się jeszcze nad celowością tych działań? – pyta Małgorzata Olasińska-Chart z PMM.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych na terenie Ukrainy pomocy potrzebuje nadal około 14,6 mln osób. To prawie 40 proc. ludzi, którzy pozostali w kraju.

Zespoły organizacji Frida Ukraine, lokalnego partnera PMM, udzielają pomocy na miejscu ataku w Kijowie. Wsparły ewakuację pacjentów do innych jednostek medycznych, zaopatrują osoby poszkodowane w ataku, dostarczają im też wodę i żywność oraz zapewniają pomoc psychologiczną.

– Od początku wojny konsekwentnie wspieramy ukraińskie szpitale, bo wiemy, że działająca służba zdrowia jest kluczowa dla ratowania życia i zdrowia ofiar tej wojny. Nasi lekarze mówią nam, że najtrudniej jest radzić im sobie z tym, że w trakcie tej wojny giną dzieci. Dzieci nigdy nie były i nie będą stroną żadnej wojny – dodaje Małgorzata Olasińska-Chart.

PMM wraz z lokalnym partnerem, organizacją Frida Ukraine, pozostaje na terenie obwodzie charkowskiego i sumskiego, które leżą przy granicy z Rosją. Do działających tam klinik mobilnych dołączy niedługo mobilna klinika pediatryczna w obwodzie kijowskim, który jest schronieniem dla osób uciekających przed zagrożeniem z innych części kraju.

Źródło: PMM