24 maja 2024

Wrocław: Biegiem rozpoczęli rok akademicki

III edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu rozpoczęła tegoroczny rok akademicki na tej uczelni. Wystartowało ponad 600 osób. W akcji chodzi o promowanie zdrowego stylu życia i ruchu na świeżym powietrzu.

Wrocław
Foto: pixabay.com

W sobotę po raz trzeci w historii pracownicy i studenci wrocławskiej uczelni medycznej zainaugurowali rok akademicki biegiem na 10 kilometrów. Start i meta znajdowała się na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W pierwszym szeregu wystartowali m.in. rektor UM prof. Marek Ziętek, szefowa kliniki onkologicznej, prof. Alicja Chybicka i wielu innych lekarzy. Wśród ponad 600 startujących były również osoby niezwiązane zawodowo z uczelnią czy medycyną. Osoby znane, sportowcy, urzędnicy i wielu biegaczy z całego Dolnego Śląska, ale też zwykli wrocławianie.

„Taka inauguracja roku akademickiego to dobry sposób, by się spotkać w przeddzień zajęć na uczelni i porozmawiać. Większość z nas rusza się rekreacyjnie, a ja już nie biegam długich dystansów. Zejdę z trasy po 20 minutach” – powiedział rektor. Prof. Chybicka również deklarowała, że raczej nie dobiegnie do mety, ale nie chciała opuścić biegowej inauguracji roku akademickiego. „Ważny jest start i udział, dobra zabawa na świeżym powietrzu przy tej pięknej pogodzie” – powiedziała.

Od trzech lat bieg organizuje specjalnie do tego powołana fundacja „Biegaj dla zdrowia”, której szefuje pomysłodawca imprezy dr hab. Tomasz Zatoński, laryngolog z uniwersyteckiego szpitala. „Ważne jest nie tylko promowanie zdrowego stylu życia, ale również cel charytatywny. Zawsze zbieramy na pomoc medyczną dla dziecka. W tym roku chodzi o operację słuchu u nastolatki. Potrzeba 50 tys. zł, a z wpłat wpisowych i pieniędzy darczyńców już przed startem mieliśmy ponad 30 tys. zł. Apelujemy do innych, by też się dołożyli na ten szczytny cel” – powiedział Zatoński.

Fundacja i dr Zatoński realizuje też inne akcje, służące poprawianiu kondycji, walce z otyłością, czyli z przyczynami chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest adresowana do szkół akcja „Uruchamiamy dzieciaki”. Chodzi o walkę z otyłością wśród dzieci. Trwa kilka miesięcy, składa się z wykładów o diecie, sportowych zajęć w szkołach i kończy z rokiem szkolnym wielkim wspólnym biegiem po zdrowie.

Inny pomysł to zwalczanie otyłości wśród pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Zajęcia są dobrowolne (aerobik, siłownia, bieganie), ale rywalizacja, kto więcej schudnie trwa na dobre. Chodzi w tej akcji o to, że lekarz lub pielęgniarka nie są wiarygodni w sytuacji, gdy mówią o nadwadze pacjentowi, a sami również posiadają nadmiar kilogramów.

Roman Skiba

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl