16 lipca 2024

Wymazobus skróci czas oczekiwania pacjentów w kwarantannie

Od piątku 17 kwietnia po Częstochowie jeździ tzw. wymazobus, czyli specjalny ambulans do pobierania wymazów od mieszkanek i mieszkańców mających wskazania do testów na obecność koronawirusa.

Foto: pixabay.com

Dzięki temu czas oczekiwania pacjentów w kwarantannie domowej na wykonanie testu znacznie się skróci.

Od początku pandemii oczekiwanie na badanie diagnostyczne, a potem na jego wynik to duży problem, z którym nie zawsze radzą sobie odpowiedzialne za to rządowe służby.

Prezydent Częstochowy już 6 kwietnia apelował do ministra zdrowia o uruchomienie w północnym subregionie województwa śląskiego laboratorium, w którym wykonywane byłyby testy na obecność koronawirusa.

Władze samorządowe, w trosce o zdrowie swoich mieszkańców postanowiły sfinansować możliwość wykonywania takich badań przez mobilny punkt, obsługujący tylko miasto. To skróci przynajmniej czas oczekiwania na pobranie próbek.

Obecnie w Częstochowie ponad 180 osób czeka na badanie diagnostyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. – Wszyscy znaleźliśmy się w niełatwej i mało komfortowej sytuacji, ale musimy pomóc szczególnie osobom przebywającym w kwarantannie domowej, zmuszonym długo czekać najpierw na wykonanie badania a później na wyniki próbek – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

– Mam nadzieję, że nasze działania skrócą okres ich niepewności i obaw o zdrowie swoje oraz najbliższych, a w przypadku negatywnego wyniku testu – także czas przymusowej kwarantanny domowej. Oczywiście nadal dużo zależeć będzie od czasu oczekiwania na wyniki testów, bo ciągle nie mamy niestety decyzji o uruchomieniu laboratorium w Częstochowie lub okolicy.

Prezydent miasta w sprawie ambulansu do pobierania wymazów podpisał umowę ze Śląską Grupą Ratownicza Paramedix, na mocy której osoba ze stosownym kwalifikacjami medycznymi będzie pobierała próbki od mieszkanek i mieszkańców poddanych kwarantannie domowej. Następnie karetka będzie zawozić wymazy do laboratorium w Katowicach. Podstawą do pracy wymazobusu będą zlecenia pobrania próbek od mieszkanek i mieszkańców Częstochowy, wystawione według list przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Częstochowie.

Częstochowski Sanepid jest współorganizatorem całej akcji. Materiały niezbędne do poboru próbek oraz środki ochrony indywidualnej dla obsługi karetki ma zapewnić Śląski Urząd Wojewódzki. Wartość umowy, która ma obowiązywać przez miesiąc, to 71 tys. złotych, przy czym miasto będzie płacić zryczałtowaną stawkę za godzinę pracy zespołu oraz przejechane kilometry.

Źródło: CP PAP