18 maja 2024

Wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zobacz interaktywne wizualizacje

W październiku przybyło ponad 10 mln nowych zakażonych SARS-CoV-2 na całym świecie. Obserwujemy dalszy rozwój pandemii, choć oczywiście sytuacja – w zależności od kraju – jest inna.

Foto: pixabay.com

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Worldometers, od początku roku do 26 października stwierdzono w sumie prawie 43,7 mln zakażeń koronawirusem, z czego 10,4 mln to przypadki aktywne (1 proc. to pacjenci w stanie bardzo poważnym/krytycznym) i 33,3 mln o charakterze zamkniętym (wyleczeni – 97 proc.; zgony – 3 proc.).

Z powodu COVID-19 zmarło 1 mln 163 tys. osób. W tym okresie najwięcej osób zakażonych potwierdzono w USA (8,9 mln), Indiach (7,9 mln), Brazylii (5,4 mln) i Rosji (1,5 mln). Ponad milion zakażeń odnotowano już we Francji, podobnie sytuacja wygląda w Argentynie, Kolumbii oraz Hiszpanii. Kraje, w których liczba przypadków aktywnych znacząco przewyższa liczbę wszystkich zakażonych w danej populacji, to m.in. Francja, Belgia, Ukraina, Czechy, Polska, Węgry, Słowacja i Wielka Brytania.

– Jesteśmy w krytycznym momencie tej pandemii, szczególnie jeśli chodzi o półkulę północną. Najbliższe miesiące będą bardzo trudne. W zbyt wielu krajach występuje wykładniczy wzrost liczby przypadków, przez co szpitale i stanowiska intensywnej terapii są bliskie zapełnienia. A nadal mamy dopiero październik – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus 23 października, komentując bieżącą sytuację.

Duży wzrost zakażeń w ostatnich tygodniach odnotowano w Europie, w tym przede wszystkim we Francji, gdzie zdarzały się dni nawet z liczbą 40-50 tys. nowych zakażonych (ponad połowa stanowisk intensywnej terapii w tym kraju była zajęta przez pacjentów chorujących na COVID-19). Po kilkanaście tysięcy przypadków dziennie notowały m.in. Włochy, Wielka Brytania, a także Czechy. Duży wzrost mogliśmy zaobserwować także w Belgii – w tym kraju jeszcze we wrześniu było każdego dnia ok. 1,5-2 tys. zakażonych, a w październiku – nawet po kilkanaście tysięcy.

Wirus bardzo aktywny jest też m.in. w Holandii, Hiszpanii, Polsce, Rosji, Szwajcarii i na Ukrainie. Dotychczas najwięcej zgonów było w USA (230 tys.), Brazylii (157 tys.), Indiach (119 tys.), Meksyku (88,9 tys.), Wielkiej Brytanii (44,9 tys.), we Włoszech (37,4 tys.), we Francji (35 tys.) i w Hiszpanii (35 tys.). W Polsce do 26 października potwierdzono 264 tys. zakażeń koronawirusem (28. miejsce na świecie), z czego ok. 144 tys. to przypadki aktywne. Prawie 4,5 tys. osób zmarło.