24 czerwca 2024

X Koncert Polskiej Orkiestry Lekarzy

Już po raz dziesiąty spotkaliśmy się, aby czerpać radość ze wspólnego muzykowania. Polska Orkiestra Lekarzy to głównie medycy, ale również stażyści, studenci i inni pracownicy ochrony zdrowia z całej Polski spotykający się raz lub dwa razy w roku, aby po kilku dniach prób razem wystąpić na scenie.

Można powiedzieć, że pomimo dzielących nas kilometrów, jesteśmy sobie bardzo bliscy, gdyż łączą nas dwie niesamowite pasje – muzyka i medycyna (nie bez powodu piszę w takiej kolejności, ponieważ dla większości z nas, mimo wyboru zawodu lekarza, jednak muzyka była tą pierwszą).

Nasze orkiestrowe próby rozpoczęliśmy w czwartek 20 października w siedzibie niezwykle gościnnej Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, by przez następne trzy dni ćwiczyć we Wrocławskiej Akademii Muzycznej. Mimo zmęczenia po całodniowym graniu, jesienne wieczory spędziliśmy głównie na wrocławskim Starym Mieście i w okolicach podziwiając piękno architektury i wymieniając się nie tylko zawodowymi spostrzeżeniami.

Tradycyjnie w niedzielny wieczór przyszedł czas na zwieńczenie dzieła czyli charytatywny koncert symfoniczny. Wystąpiliśmy w Auli Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą Artura Wróbla – dyrygenta, doktora sztuki muzycznej, adiunkta tejże uczelni.

W tym roku kluczem do repertuaru byli polscy kompozytorzy – zagraliśmy Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina wraz z solistą Pawłem Motyczyńskim, uczestnikiem ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, doktorantem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Po przerwie zabrzmiała „Orawa” Wojciecha Kilara i Uwertura „Morskie Oko” Zygmunta Noskowskiego.

Oczywistym jest, iż ciężko przelać na papier emocje, które towarzyszyły nam podczas intensywnych przygotowań, a szczególnie w czasie koncertu; dlatego też grających lekarzy i lekarzy dentystów chciałabym w imieniu Polskiej Orkiestry Lekarzy serdecznie zaprosić do dołączenia do naszego zespołu i osobistego przeżycia takich chwil , a pozostałych entuzjastów muzyki w naszym wykonaniu zapraszam na następne koncerty i do obejrzenia nagrań z występów na portalu YouTube.

Joanna Chodkowska
lekarz dentysta z OIL w Szczecinie


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.