24 czerwca 2024

X Turniej Tenisa Ziemnego „Dziennikarze vs. Lekarze” (foto)

W dniach 25 i 28 lipca odbył się X Turniej Tenisa Ziemnego „Dziennikarze vs. Lekarze”. Organizatorem turnieju był prezes Klubu Sportowego „Bronek” ZLP w Chicago dr Bronisław Orawiec.

Foto: arch. B. Orawca

Turniej przeprowadzono na kortach tenisowych w Lions Park w Prospect Heights, IL. Meczom singlowym towarzyszyła słoneczna pogoda z wysoką temperaturą (91F) ale małą wilgotnością powietrza (30%). Natomiast w drugim dniu turnieju była bezchmurna, wspaniała słoneczna aura z temperaturą 90F i dużo większą wilgotnością (80 proc.). Temperatura odczuwalna wynosiła 97F (36,1C).

Kapitanem drużyny „Dziennikarzy” był red. Piotr Dąbrowski, a kapitanem drużyny „Lekarzy” dr Bronisław Orawiec. Kapitanowie odpowiedzialni byli za selekcję oraz rozstawienie zawodników w swoich drużynach. W drużynie „Dziennikarzy” zagrali: Eugeniusz Jarząbek (Polvision, Radio 1030 AM), Marcin Murawski (Kurier Polski), Tadeusz Szmelter (Radio 1030 AM) i Andrzej Jarmakowski (Progress for Poland), natomiast w drużynie „Lekarzy” wystąpili: Halina Anioł (pediatria), Sławomir Puszkarski (psychiatria), Janusz Dańko (weterynaria), Andrzej Moniuszko (radiologia) oraz Bronisław Orawiec (kardiologia).

W grach pojedynczych Bronisław Orawiec wygrał z Marcinem Murawskim 6:1, 6:0 a Eugeniusz Jarząbek pokonał Sławomira Puszkarskiego 6:0, 6:2. W meczach gier podwójnych para lekarska B. Orawiec i J. Dańko zwyciężyła z parą dziennikarzy E. Jarząbek i T. Szmelter 6:2, 6:1 oraz para lekarska S. Puszkarski i A. Moniuszko pokonała parę dziennikarską M. Murawski i A. Jarmakowski 6:1, 6:2. Mecze deblowe był niezwykle zaciekłe, trwające po dwie godziny i stały na bardzo dobrym poziomie sportowym.

Prestiżowa konfrontacja polonijnych dziennikarzy i lekarzy zakończyła się w tym roku zwycięstwem lekarzy 5 – 4, którzy wygrali dwa mecze deblowe, jeden mecz singlowy i jeden walkower. Dziennikarze wygrali jeden mecz singlowy i dwa walkowery. Było to siódme zwycięstwo lekarzy. Dwukrotnie był remis: w roku 2015 (5 – 5) oraz w roku 2018 (3 – 3). Dziennikarze zwyciężyli do tej pory jeden raz w roku 2019 (5 – 2).

Tegoroczny turniej przebiegał podobnie jak wszystkie poprzednie w wyjątkowo miłej, towarzyskiej atmosferze. Turniej ten przejdzie do historii sportu polonijnego jako stojący na bardzo dobrym poziomie, w którym wszyscy uczestnicy wykazali prawdziwie sportową postawę i wspaniałą, pełną pasji walkę o każdy punkt.

Uroczyste zakończenie turnieju z wręczeniem pucharów nastąpiło 31 lipca wspólnie z zakończeniem XXX Polonijnych Mistrzostw Lekarzy w Tenisie Ziemnym w domu Orawców w Northbrook, IL. Wszyscy członkowie zespołów „Dziennikarzy” i „Lekarzy” otrzymali pamiątkowe medale, a kapitanowie drużyn okazałe trofea. W zakończeniu wzięli udział także znani redaktorzy ze świata mediów polonijnych: red. Tatiana Kotasiński, red. Andrzej Baraniak i red. Andrzej Brach oraz dyrektor Cardio Care Co. Barbara Cooper i prezes firmy HG International Design Group Asia Gajderowicz.

BO