18 lipca 2024

XIX Mistrzostwa Polski Lekarzy Blitz i Rapid

XIX Mistrzostwa Polski Lekarzy i Rodzin Lekarskich w szachach odbyły się w dniach 23-26 września w Sielpi Wielkiej w woj. świętokrzyskim. Jest to czas kiedy młode pokolenie lekarzy szachistów spotyka się z pokoleniem już doświadczonym.

Foto: arch. prywatne

W ramach mistrzostw rozegrano turnieje szachów szybkich i błyskawicznych, tzw. Rapid i Blitz, przeprowadzono konkurs rozwiązywania zadań oraz symultanę z mistrzem międzynarodowym.

W pierwszym dniu rozegrano turniej Blitz w tempie 4’+3” na ruch dla zawodnika. Udział wzięło 14 zawodników reprezentujących 8 izb lekarskich, wśród których najaktywniejszą była Śląska i Świętokrzyska.

Rozegrano 13 rund systemem kołowym, tj. każdy z każdym. Mimo błyskawicznego tempa postawa zawodników była godna uznania, a zgłaszane reklamacje wynikały z błędów tak szybkiej gry.

W indywidualnej rywalizacji zwyciężyli:

  • 1 m-ce ex aequo Błażej Kaleta, Małopolska IL i Piotr Wiśniewski, Świętokrzyska IL – 12,5 p.
  • 3 m-ce Miłosz Lorek, Śląska IL – 10,5 p.
  • 4 m-ce Andrzej Kobyłecki, Łódzka IL – 9,0 p.
  • 5 m-ce Michał Jaromin, Beskidzka IL – 9,0 p.
  • 6 m-ce Andrzej Kozłowski, Białostocka IL – 8,0 p.

Dla wyłonienia zwycięzcy konieczna była dogrywka, w wyniku której Mistrzem Polski Lekarzy w Blitzu na rok 2021 został Błażej Kaleta. O kolejności miejsc zadecydowało wartościowanie pomocnicze Bergera. W kolejnych dniach mistrzostw rozegrano turniej szachów szybkich, tzw. Rapid. W tym turnieju grę prowadzono w systemie szwajcarskim, w tempie 12’+5” na ruch. Udział wzięło 15 zawodników i rozegrano 11 rund.

Mistrzem Polski w Rapid na rok 2021 został Błażej Kaleta zdobywając 11 p. 2 m-ce zdobył Piotr Wiśniewski (9,5 p.), 3 m-ce Michał Jaromin (9,5 p.) – zadecydowała punktacja pomocnicza, 4 m-ce Andrzej Kozłowski (8 p.) Najlepszą kobietą i Mistrzynią Kobiet została Joanna Welończyk, reprezentująca Mazowiecką IL.

Przyznano nagrodę dla najstarszego zawodnika Zbigniewa Łukomskiego oraz nagrodę fair play dla Zbigniewa Sułka, obaj ze Świętokrzyskiej IL. Jednocześnie była prowadzona punktacja drużynowa, która pozwoliła wyłonić najaktywniejsze izby lekarskie:

  • 1 m-ce Świętokrzyska IL,
  • 2 m-ce Śląska IL,
  • 3 m-ce Białostocka IL.

Równolegle rozgrywany był Turniej Rodzin Lekarskich. Zarówno w grze błyskawicznej, jak i szachów szybkich 1 m-ce zdobył Tymoteusz Stańczuk, a 2 m-ce Maciej Wiśniewski. W konkursie rozwiązywania zadań, tzw. Solving, po godzinnych zmaganiach z diagramami, w których wzięło udział 10 zawodników. Zwyciężył: Piotr Wiśniewski (15 p.), 2 m-ce zdobył Michał Jaromin (13 p.), a 3 m-ce – Miłosz Lorek.

Przeprowadzono również Symultanę z mistrzem IM Mieczysławem Bakalarzem, a największą niespodzianką było wygranie symultany przez Piotra Wiśniewskiego, który już wcześniej dał się poznać z umiejętnej gry w mistrzostwach. Dla umocnienia więzi w środowisku medycznym zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek, dyskusją na tematy nie tylko szachowe, a gra na gitarze i wspólne śpiewanie podnosiły rangę tej imprezy.

Zapraszamy do udziału w kolejnych, jubileuszowych 20. Mistrzostwach Polski, które odbędą się za rok w drugiej połowie maja.

Janusz Wieczorek, Jerzy Pabis