24 czerwca 2024

XVI Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu

W dniach 7-9.10.2021 roku po raz szesnasty, po 2,5-rocznej przerwie wywołanej pandemią COVID-19, odbyły się XVI Mistrzostwa Polski Lekarzy w Pływaniu Dębica 2020. Organizatorzy zawodów symbolicznie utrzymali ciągłość z powodu niemożności organizacji mistrzostw w ubiegłym roku.

Foto: arch. prywatne

Na starcie zawodów stanęło 35 medyków (w tym 11 koleżanek) z 11 okręgowych izb lekarskich. Trzydniowe Mistrzostwa odbyły się w 4 sesjach pływackich, ostatnia sesja w dniu 9 października to tradycyjny Memoriał im. dr K. Kaźmierczaka.

Honorowy patronat nad Mistrzostwami objął Prezes NRL prof. dr hab. n. med. Andrzej Matyja. Po sesjach popołudniowych w I i II dniu zawodów odbyła się XVI Konferencja „Postępy w medycynie sportowej”. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny w Sportowej dr n. med. Andrzej Bugajski.

Zwycięstwo w rywalizacji drużynowej OIL odniosła ekipa OIL w Rzeszowie przed ekipą Śląskiej OIL i Łódzkiej OIL. Najlepszą zawodniczką Mistrzostw została Aleksandra Stasiak z Pomorskiej OIL, a w klasyfikacji wśród mężczyzn ponownie Mariusz Faff z OIL w Rzeszowie. Nagrodę im. dr. K. Kaźmierczaka „Największy Talent Mistrzostw” Kapituła przyznała prof. dr hab. n. med. Andrzejowi Maciejczakowi z OIL w Tarnowie za znaczący postęp sportowy i zaangażowanie naukowe w konferencjach naukowych organizowanych podczas Mistrzostw.

Na uroczystym zakończeniu Mistrzostw zwycięskim ekipom oraz koleżankom i kolegom w klasyfikacji wręczono puchary i dyplomy. Organizatorzy i Uczestnicy, kończąc XVI MPLwP, życzyli sobie ponownego spotkania za rok w tradycyjnym kwietniowym terminie Mistrzostw.

Janusz Bieniasz