18 lipca 2024

XVIII Ogólnopolska Wystawa Fotograficzna

W Klubie Lekarza Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi wystawy fotograficzne organizowane są od początku jego istnienia. Początkowo miały charakter lokalny, od listopada 2000 r. organizowane są ogólnopolskie. Tegoroczna wystawa nosiła tytuł: „Uchwycone obiektywem lekarza”.

Foto: Ryszard Golański

Taki ogólny temat dawał dużą dowolność autorom co do tematyki zdjęć. Być może był to jeden z powodów tak dużego zainteresowania. Na konkurs nadesłano 320 prac. Profesjonalne jury dopuściło do wystawy zdjęcia 50 uczestników, były wśród nich 23 panie i 27 mężczyzn.

Głośno komentowano niespotykanie liczny udział naszych koleżanek. Największą grupę stanowili oczywiście łodzianie: 18 osób, z Warszawy było 6 autorów, z Poznania 4. Poza tym reprezentowane były: Bydgoszcz, Tomaszów Mazowiecki, Płock, Zduny, Inowrocław, Bełchatów, Szczecin, Pabianice, Tarnów, Jędrzejów, Gdynia, Katowice, Sieradz, Śrem, Frysztak, Radzyń Podlaski i Łowicz.

Zaskakujące jest to, że pośród autorów tylko czworo jest stomatologami. Na wystawie malarskiej dentyści dominują. Nie sposób wymienić specjalizacji, które były reprezentowane, po prostu większość. Bardzo cieszy udział kilkorga stażystów. Znamienne dla mnie było to, że wśród licznie zgromadzonej publiczności były dwie grupy wiekowe: osoby młode i bardzo młode oraz osoby ze znacznym bagażem życiowym.

Znacznie mniej było osób w wieku średnim. Prowadzący uroczystość kierownik Klubu Lekarza, dr Andrzej Święs, z satysfakcją podkreślał obecność i uczestnictwo w konkursie młodych koleżanek i kolegów. Dodać trzeba, że sam był autorem bardzo intersujących zdjęć z egzotycznych podróży.

Jury, pod przewodnictwem Izabeli Urbaniak, wiceprezesa Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Łódzkiego, z udziałem Ryszarda Sąsiadka i Sławomira Grzanka – prezesów towarzystw fotograficznych, nagrodę główną: Złoty Obiektyw i nagrodę pieniężną przyznało Adamowi Kwaśnickiemu z Warszawy. Jego czarno-białe, piękne zdjęcia wyróżniały się pośród innych. Srebrny Obiektyw otrzymał Jan Wojciech Kołodziej ze Szczecina, a Brązowy odebrał Michał Włodarczyk z Łodzi.

Wyróżnieni zostali: Ewa Stolarz z Warszawy, Jerzy Ratajski z Tomaszowa Mazowieckiego i Robert Bujak z Bydgoszczy. Tradycyjnie odbył się również plebiscyt publiczności. Jego laureatką została Anna Kawińska-Hamala z Łodzi. Przedstawiła na swych pięknych zdjęciach żywioły: ogień i wodę. Mnie szczególnie spodobała się prezentacja światła na zamarzniętej szybie samochodu. To kolejne zdjęcie na naszej wystawie zrobione przez lekarza jadącego do pracy! Wrażliwość i refleks godne podziwu.

Ryszard Golański