22 kwietnia 2024

XX Ogólnopolski Plener Malujących Lekarzy

W dniach 31.05-9.06.2021 r. w Koszelówce nad Jeziorem Zdworskim w gminie Gąbin, po rocznym niebycie, odbył się plener malujących lekarzy.

Foto: arch. prywatne

Ośrodek „Magdalena” zapewnił wszelkie wygody (znakomite patio jakby stworzone na pracownię malarską) oraz świetną kuchnię. Zjechało się piętnaścioro malujących (plus trzy osoby towarzyszące) z Poznania, Gniezna, Mielca, Rybnika, Świdnika,Szczecina,Płocka oraz Warszawy. Spotkanie po dwu latach niewidzenia się pełne entuzjazmu i zapału do pracy.

Mieczysław Chruściel ze Szczecina, znany portrecista, z okazji 100-lecia izb lekarskich wygłosił ciekawy wykład poświęcony 100-u portretom lekarzy omawiając ich sylwetki. Wspaniałe albumy, z autografami, otrzymali portretowani obecni na plenerze.

Izba lekarska w Płocku przyjęła naszą grupę wyjątkowo, zorganizowała wycieczkę wynajętym mikrobusem do Płocka ze zwiedzaniem Muzeum Secesji, wizytą w siedzibie izby ze wspaniałym poczęstunkiem oraz ponad czterokilometrowy spacerem po starym Płocku. Dr Ewa Szczutowska, wiceprezes izby, ale i koncesjonowany przewodnik płocki, była wspaniała, dzieląc się szczegółami ciekawostkami z nami zwiedzającymi.

Jezioro Zdworskie codziennie obdarowywało nas wspaniałymi zachodami słońca, co znalazło odbicie na płótnach. Koleżanka Hanna Woźniak-Kwiatkowska z Płocka, „spirytus movens” pleneru, przedstawiła piękną wystawę swych prac fotograficznych oraz ugościła nas w ogrodzie swojego domu w niedalekiej okolicy.

Wernisaż poplenerowy odbył się w sali balowej „Magdaleny” w obecności przewodniczącego Komisji Kultury NRL Jarosława Waneckiego, wiceprezes izby płockiej Ewy Szczutowskiej, właścicieli obiektu Wiesława Królewskiego i Barbary Panek oraz licznej grupy koleżanek i kolegów przywiezionych z Płocka. Wystawiono 103 prace olejne, akrylowe, akwarelowe, pastelowe. Jarosław Wanecki podziękował uczestnikom, wręczając pamiątkowe dyplomy i książki „Dwa Krzesła” o działalności izby płockiej.

Na wernisaż przybył gość z Tarczyna, artysta malarz Andrzej Kujawa, który był komisarzem naszego pleneru w 2009 roku w Tarczynie. Izbie płockiej przekazano z podziękowaniem obraz „Panorama Płocka”, a „Magdalenie” obraz „Zachód nad Zdworskim”. Jubileuszowy plener był godny tej cyfry XX – 2021.

Włodzimierz Cerański, organizator pleneru