25 lipca 2024

Z Bytomia do Katowic. Pogotowie kulturalne w szpitalu

Do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dostarczyli 16 wielkoformatowych reprodukcji dzieł z Galerii Malarstwa Polskiego. Obrazy te są prezentowane pacjentom w przestrzeni korytarzy oddziałów onkologicznych szpitala.

Foto: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Będzie to stała ekspozycja, dzięki której pacjenci będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wizerunkami dzieł z bytomskiej galerii. Akcja realizowana jest w ramach programu „Pogotowie kulturalne”, którego celem jest udostępnienie kultury osobom chorym, ze szczególnym uwzględnieniem pacjentów onkologicznych i neurologicznych, którzy z racji długotrwałego leczenia nie mogą chwilowo czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Wśród prezentowanych dzieł znajdą się m.in. „Portret Wandy Siemaszkowej w stroju scenicznym Panny Młodej” Stanisława Wyspiańskiego, „Wesele kozackie” Józefa Brandta czy „Kwiaty w szklanym wazonie” Józefa Pankiewicza. Ta niecodzienna aranżacja holu katowickiej kliniki ma na celu zachęcić pacjentów do korzystania z programu „Pogotowie kulturalne” i do oglądania realizowanych w jego ramach filmów prezentujących muzealne zbiory z dziedziny sztuki, historii, archeologii, etnografii i przyrody. 

Dzięki filmom odbiorcy mogą zobaczyć zbiory zarówno te na co dzień prezentowane w salach Muzeum Górnośląskiego, jak i te niedostępne dla zwiedzających i głęboko skrywane w muzealnych magazynach. Wśród prezentowanych filmów znajdują się również koncerty muzyki kameralnej i relacje z pracowni konserwatorskich. Wszystkie powstałe produkcje (łącznie 15) są udostępniane online na stronach www i mediach społecznościowych Muzeum oraz wgrywane na tablety i telewizory będące w dyspozycji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz dostarczone tym jego pacjentom, którzy z uwagi na stosowane metody leczenia mają ograniczony dostęp do internetowej sieci.

A wszystko to po to, aby maksymalnie udostępnić pacjentom zasoby muzealne w trakcie leczenia i skierować ich myśli na przyjemne i wartościowe tory, niosąc rozrywkę i wytchnienie nawet w tak stresującej sytuacji, jaką jest długotrwałe leczenie. Program ma na celu zwrócenie uwagi na pozytywny wpływ aktywności kulturalnej pacjentów na proces leczenia. Projekt „Pogotowie kulturalne”, dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Kultura Dostępna”, jest realizowany od czerwca do grudnia 2020 roku przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach i Śląskim Towarzystwem Muzycznym.