19 czerwca 2024

Zjazd Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego w Gdańsku

Przez trzy dni, od 15 do 17 czerwca 2023 r., Gdańsk będzie stolicą polskiej pediatrii. W mieście Neptuna odbędzie się XXXVII Zjazd Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, który stanie się okazją do bezpośrednich spotkań po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Foto: pixabay.com

Podczas zjazdu, na którym spodziewanych jest ponad tysiąc gości, wybrany zostanie nowy prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a podczas Walnego Zebrania Delegatów wytyczone najważniejsze kierunki rozwoju pediatrii w Polsce na kolejne dekady.

Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji naukowych, w tym 30 sesji plenarnych, sesje satelitarne, warsztaty i kursy doskonalące, spotkania z ekspertami oraz dyskusje. Tematyka wykładów jest zróżnicowana – od stanów nagłych w pediatrii, przez genetykę, pulmonologię, wakcynologię, po omówienie nowoczesnego podejścia do chorób mięśnia sercowego w kardiologii dziecięcej w świetle aktualnych rejestrów.

Zaplanowano także spotkania z ekspertami – o prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego u dzieci opowiedzą prof. Aneta Gawlik, prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Jerzy Stańczyk i prof. Bożena Werner, z kolei o schorzeniach wątroby u dzieci – prof. Irena Jankowska, prof. Anna Liberek, prof. Joanna Pawłowska i prof. Piotr Socha. Trudne tematy dotyczące szczepień poruszą dr hab. Hanna Czajka, prof. Teresa Jackowska oraz prof. Jacek Wysocki.

Inauguracja zjazdu odbędzie się w czwartek 15 czerwca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej od wystąpień organizatorów: prof. Barbary Kamińskiej oraz prof. Jarosława Peregud-Pogorzelskiego,  wśród tematów wykładów inauguracyjnych są „Wady wrodzone człowieka w sztuce i w przesądach” prof. Janusza Limona oraz „Co COVID-19 mówi o naturze człowieka” dr hab. Tomasza Smiatacza.

Zjazd będzie miał charakter interdyscyplinarny. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie aktywności merytoryczne będą miały na celu przekazanie wiedzy niezbędnej w praktyce klinicznej. Wykłady poprowadzą uznani i znakomici specjaliści w dziedzinie pediatrii. Szczegółowe informacje na stronie: www.zjazdpediatrow.pl.