27 maja 2024

Znany-Lekarz.pl: rzetelność – tak, hejt – nie

Rzetelne recenzowanie pracy lekarza i lekarza dentysty – tak, przekłamania i nieścisłości – nie.

Foto: pixabay.com

Takie stanowisko prezentowali wiceprezes NRL Andrzej Cisło i Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Grzegorz Wrona w czasie spotkania z przedstawicielami spółki ZnanyLekarz, które niedawno odbyło się w siedzibie NIL.

Wskazywali na nieprawidłowości obecne w portalu Znany-Lekarz.pl, polegające m.in. na umieszczaniu w nim przedstawicieli innych zawodów medycznych, pomimo że nazwa wskazuje, że są tam informacje o lekarzach (np. profilom zakładanym dla techników dentystycznych przypisywana jest kategoria „lekarze dentyści”).

Zdaniem samorządu lekarskiego w przestrzeni publicznej, w tym także w internecie, potrzebny jest przekaz odpowiadający prawdzie. – Zwrócono uwagę, iż do przekłamań i nieścisłości, a w konsekwencji nierzetelnej informacji, może też prowadzić zbyt uboga opcja wyboru przy definiowaniu kompetencji lekarza w portalu internetowym – mówi Beata Wierzchowska, radca prawny NIL. Jak dodaje, w toku poprzedzającej spotkanie korespondencji spółka potwierdziła realizację wpływających do nich wniosków lekarzy i lekarzy dentystów o skorzystanie z tzw. prawa do bycia zapomnianym, związanym z usunięciem danych z portalu.