27 maja 2024

Zrozumieć pandemię. Etapy zasad bezpieczeństwa (infografika)

– Pandemia nasila się, nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Foto: Adam GUZ / KPRM

– Zdaje się, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii – podkreślił szef rządu 4 listopada w czasie konferencji prasowej w KPRM, zapowiadając wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa.

– Ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – muzea, teatry, kina, galerie sztuki i inne placówki, świadczące usługi kulturalne. Będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć mobilność społeczną – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Co się zmieni? Od 9 listopada klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną, ale dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu przynajmniej do 29 listopada.

Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Zmniejszony zostanie także limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych, a hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. O nowych obostrzeniach więcej piszmy TUTAJ.

Jak dodał Mateusz Morawiecki, pozostawanie w domach, ograniczenie kontaktów społecznych i zmniejszenie mobilności skutecznie pomaga w walce z pandemią. – Jeśli epidemia przekroczy 70-75 przypadków na 100 tysięcy, będziemy musieli włączyć zasady narodowej kwarantanny – bardzo zasadnicze zakazy przemieszczania się, poruszania się i wszelkie zakazy, które umożliwią nam realizację scenariusza, który jest najbardziej potrzebny – zapowiedział premier.

W czasie konferencji prasowej w KPRM szef rządu podkreślił, że jeśli liczba przypadków zakażeń zmniejszy się i będzie wahała się od 25 do 50 przypadków na 100 tys., to zaistnieją przesłanki do powrotu do zasad stref czerwonych. – Spadek poniżej 25 przypadków na 100 tys. pozwoli na powrót do zasad stref żółtych – dodał.

W środę 4 listopada resort zdrowia poinformował o 24 692 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 373 chorych (z powodu COVID-19 zmarło 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 316 osób). To najbardziej dramatyczne dane od początku pandemii w Polsce. Całkowita liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 zbliża się do 440 tys., a od początku pandemii w naszym kraju zmarło 6475 osób.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do osób, które w ostatnich dniach brały udział w manifestacjach i dalej planują wychodzić na ulice. – Bardzo proszę wszystkich, którzy dzisiaj nadal chcą protestować – protestujmy, ale w sieci internetowej. Tam wyrażajmy opinie. Protest w przestrzeni publicznej grozi gwałtowną liczbą przyrostu zakażeń – ostrzegł premier.