22 kwietnia 2024

Związki udane, choć aseksualne

Wiele osób z niewielkim lub zerowym pociągiem seksualnym jest w długotrwałych, satysfakcjonujących, romantycznych związkach.

Foto: pixabay.com

Nowe badania z Michigan State University wykazały, że pomimo słabego pociągu seksualnego lub jego braku, składniki, które przyczyniają się do udanego związku między osobami aseksualnymi, są praktycznie takie same jak te w jakimkolwiek innym związku.

Badanie, opublikowane w „Frontiers in Psychology”, jest jednym z największych badań dotyczących związków osób aseksualnych, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, i jedynym, w którym zbadano, co gwarantuje zaangażowanie i długowieczność w związkach.

Objęło ono próbę 485 osób, które zidentyfikowały się jako osoby aseksualne i są obecnie w romantycznym związku. To jedno z niewielu badań, które pozwoliły ludziom na samoidentyfikację z jakąkolwiek etykietą spektrum aseksualnego.

Długoletnia teoria, która przewiduje, kto zerwie, a kto pozostanie w związkach, zwana Modelem Inwestycyjnym, mówi, że ludzie pozostają razem, jeśli są szczęśliwi i zadowoleni, jeśli zainwestowali w związek czas i energię i jeśli nie mają żadnych innych opcji. Wiele teorii głosi, że seks jest centralną częścią romantycznych związków, co nie pozostawia miejsca na związki aseksualne.

– Odkryliśmy, że te same elementy przepowiadają sukces w związkach aseksualnych, więc nie są one dziwne, dziwaczne, gorsze ani wcale nie różnią się od związków osób nieaseksualnych – wyjaśnia William Chopik, profesor nadzwyczajny na wydziale psychologii MSU, współautor badania. – Mamy nadzieję, że to destygmatyzuje relacje osób aseksualnych, które są – jak dowiodły badania – tak samo satysfakcjonujące i powszechne jak związki osób nieaseksualnych – podkreśla badacz.

Źródło: www.science.com