18 maja 2024

Żyć dłużej i lepiej dzięki kardiologii. Pandemia wymusiła zmiany

Hasło „Żyć dłużej i lepiej dzięki kardiologii”, przyświecające tegorocznemu kongresowi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które odbyło się we wrześniu w Krakowie, w dobie pandemii SARS-CoV-2 nabrało nowego wymiaru.

Prof. Piotr Jankowski. Foto: arch. prywatne

Komentuje prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXIV Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego:

– Pandemia zmusiła nas do zmiany formuły kongresu i kiedy podejmowaliśmy decyzję o przejściu na tryb online, mieliśmy wątpliwości, czy uda nam się przykuć uwagę tym wydarzeniem.

Dzisiaj możemy powiedzieć, że kongres okazał się sukcesem i to nie tylko w kręgu kardiologów, ale też wśród internistów, neurologów, diabetologów, czyli wszystkich, którzy w swojej praktyce mogą wykorzystać prezentowaną tu wiedzę.

Kongres to nie tylko wydarzenie naukowe i towarzyskie, sprzyjające nawiązywaniu kontaktów, wymianie doświadczeń, ale też, a może przede wszystkim pełniące ważną rolę edukacyjną i program uwzględniał te wymogi. Były więc sesje kierowane do wąskiej grupy specjalistów, a także te mniej specjalistyczne, kierowane do lekarzy innych specjalności, którzy w swojej praktyce wciąż ocierają się o kardiologię.

To sesje poświęcone nadciśnieniu tętniczemu, hipercholesterolemii, cukrzycy, niewydolności serca czy zaburzeniom rytmu serca. Staraliśmy się przekazać najnowszą wiedzę dotyczącą technik zabiegowych, nowoczesnych leków, sprzętu, rozwiązań organizacyjnych – jednym słowem wszystko, czym żyje współczesny kardiologiczny świat.