24 maja 2024

5 pytań do kardiologa o migotanie przedsionków

Podstępna arytmia – tak kardiolodzy określają migotanie przedsionków. Na zaburzenie rytmu serca, które może spowodować niedokrwienny udar mózgu, cierpi nawet jedna piąta Polaków po 75. roku życia – przestrzega dr Adam Gorlo z Poradni Cardiovita w Suwałkach.

Foto: pixabay.com

Co to jest migotanie przedsionków?

Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, które charakteryzuje się przede wszystkim nieregularną pracą serca, opisywaną przez pacjentów jako kołatanie serca. W trakcie migotania przedsionki nie kurczą się a jedynie drżą.

Prowadzi to do zalegania w nich krwi, które sprzyja powstawaniu skrzeplin, szczególnie w uszku lewego przedsionka. Skrzeplina może wydostać się z serca i doprowadzić do zamknięcia naczynia krwionośnego, najczęściej w mózgu – w ten sposób może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.

Czy to możliwe, że objawy migotania przedsionków czuje się tylko czasami?

Jak najbardziej. Istnieje kilka różnych postaci migotania przedsionków. Migotanie może być jednorazowym napadem arytmii, który wystąpił po infekcji lub po spożyciu alkoholu. Jeśli arytmia nawraca, może przybrać postać migotania napadowego.

Napad migotania często mija samoistnie. Jeśli towarzyszą mu przykre objawy lub napad się przedłuża, konieczna jest pomoc medyczna. Jeśli arytmia jest długotrwała, a lekarz wspólnie z pacjentem ustalają, że nie będą dążyć do przywrócenia prawidłowego rytmu serca, mówi się o migotaniu utrwalonym.

Czy to możliwe, że mam migotanie przedsionków, chociaż nigdy nie miałem żadnych objawów arytmii?

Nie można wykluczyć takiej ewentualności. Migotanie przedsionków to choroba, która może przebiegać bezobjawowo. U wielu pacjentów jest diagnozowana przypadkiem, podczas rutynowych badań kontrolnych. Bywa, że rozpoznanie stawiane jest na podstawie przypadkowo wykonanego zapisu EKG lub wtedy, kiedy u pacjenta występują objawy wynikające z powikłań (najczęściej neurologicznych), które nie zawsze wiązane są z możliwością występowania arytmii.

Czy migotanie przedsionków można skutecznie leczyć?

Tak, w terapii migotania przedsionków wyróżnia się następujące metody leczenia: farmakologiczne i zabiegowe. Metody farmakologiczne służą głównie do zmniejszenia negatywnych skutków arytmii to jest zwolnienia czynności serca oraz ograniczenia ryzyka udaru mózgu przez leki przeciwzakrzepowe. Leki antyarytmiczne służące do kontroli rytmu niestety mają niedużą skuteczność – w przeciwieństwie do leczenia zabiegowego.

Leczenie zabiegowe, w tym przede wszystkim ablacja podłoża arytmii, pomimo, ze jest inwazyjne, ma znacznie wyższą skuteczność – nawet na poziomie 70 proc. Pozwala wybiorczo odizolować to miejsce, w którym powstaje arytmia, a pozostawić dobrze funkcjonujące struktury serca.

Co samemu można zrobić, żeby terapia migotania przedsionków była skuteczniejsza?

W terapii migotania przedsionków niezwykle ważna jest postawa pacjenta i jego zdrowy styl życia: zrzucenie zbędnych kilogramów, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu, odpowiednie nawadnianie, niestosowanie używek (alkoholu, produktów tytoniowych, napojów energetycznych etc.).

Drugi, nie mniej istotny, punkt to regularne przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków – nawet najlepsza tabletka nie zadziała, jeśli nie zostanie przyjęta. Najważniejsza jest wczesna diagnostyka, dlatego warto regularnie mierzyć sobie puls – czy to palpacyjnie czy za pomocą coraz popularniejszych zegarków i opasek z funkcją pomiaru EKG. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku migotania przedsionków konsekwencje mogą być tragiczne, ale dzięki czujności i uważności można ich uniknąć.