18 lipca 2024

70-lecie gdańskiej stomatologii

28 maja 2018 r. (poniedziałek) w budynku Atheneum Gedanense Novum w Auditorium Primum im. prof. Olgierda Narkiewicza w Gdańsku odbędzie się jubileusz 70-lecia gdańskiej stomatologii oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Onkologia we współczesnej stomatologii”.

Foto: archiwum GUMed

W 1947 r. powołano Wydział Stomatologiczny Akademii Lekarskiej w Gdańsku, przemianowany w 1950 r. na Oddział Stomatologiczny Wydziału Lekarskiego.

W liczącej 30 stron broszurze „Akademia Lekarska w Gdańsku. Skład osobowy w roku akademickim 1947/48” na stronie 17 o stomatologii napisano: „Wydział Stomatologiczny (w organizacji)”. Dopiero kolejne wydanie „Składu…” na rok akademicki 1948/49, przynosi więcej informacji.

Kierownikiem Wydziału był prof. Witold Sylwanowicz, kadrę stanowili profesorowie: Stanisław Hiller, Fryderyk Pautsch, Ignacy Adamczewski. Wśród nich Stanisław Bloch – jak informuje cytowana broszura „lek. dent., zastępca profesora protetyki dentystycznej”. W tym roku mija 70 lat od tamtych wydarzeń.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez „Gazetę Lekarską”. Dodatkowe informacje o konferencji na stronie chirurgiastomatologiczna.gumed.edu.pl.