Pakiet onkologiczny: stanowisko prawne

Już za kilka dni, tj. 1 stycznia 2015 roku, wejdzie w życie tzw. pakiet onkologiczny – sztandarowy projekt ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza ostatnich miesięcy. O tym, na co powinni zwrócić uwagę lekarze pracujący na oddziałach szpitalnych, pisze mec. Karol Kolankiewicz z Biura Prawnego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Foto: Krzysztof Białoskórski

Od nowego roku wchodzi w życie ustawa z dnia 22 lipca 2014 roku o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw potocznie zwana „pakietem onkologicznym”.

Z uwagi na liczne wątpliwości prawne w zakresie stosowania nowych przepisów obok dotychczas obowiązujących wskazać należy w szczególności na następujące zagadnienia:

  • przepisy ww. ustawy zobowiązują świadczeniodawców – a nie poszczególnych lekarzy na oddziałach szpitalnych – do ustalenia kolejności przyjęć pacjentów wedle nowych kryteriów (obok dotychczasowych) dla „świadczeniobiorców objętych diagnostyką mającą na celu rozpoznanie nowotworu złośliwego, zwaną dalej „diagnostyką onkologiczną”, lub leczeniem mającym na celu wyleczenie tego nowotworu, zwanym dalej „leczeniem onkologicznym” (art. 20 ust. 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych);
  • przepisy ww. ustawy zobowiązują świadczeniodawców – a nie poszczególnych lekarzy na oddziałach szpitalnych – do ustalenia odrębnego trybu umieszczenia świadczeniobiorcy znajdującego się w stanie nagłym, na ww. liście oczekujących – na podstawie karty diagnostyki i leczenia onkologicznego (art. 20 ust. 12 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych);
  • w dalszym ciągu obowiązują przepisy dotychczasowe o ustalanie przez świadczeniodawcę kolejności udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej na podstawie zgłoszeń świadczeniobiorcy (art. 20 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych);
  • umożliwić świadczeniobiorcom umawianie się drogą elektroniczną na wizyty, monitorowanie statusu na liście oczekujących na udzielenie świadczenia oraz powiadamianie o terminie udzielenia świadczenia (art. 23a ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
  • to świadczeniodawca – a nie poszczególni lekarze na oddziałach szpitalnych – ma obowiązek przekazywać dane zawarte na listach oczekujących na udzielenie świadczenia do systemu informacji w ochronie zdrowia.

Przytoczenie tylko części przepisów wskazuje, że to osoby zarządzające podmiotami leczniczymi – a nie poszczególni lekarze – mają obowiązek zapewnić prawidłowe działanie nowych zasad ustalenia kolejności przyjęć pacjentów. Zwrócić uwagę należy, że dotyczy to także części informatycznej – tworzenia i późniejszego składania sprawozdań do Narodowego Funduszu Zdrowia w odpowiedniej dopuszczonej prawem formie.

Źródło: oilgdansk.pl


„Ignorantia iuris nocet” (łac. nieznajomość prawa szkodzi) – to jedna z podstawowych zasad prawa, pokrewna do „Ignorantia legis non excusat” (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Nawet jeśli nie interesujesz się prawem medycznym, warto regularnie śledzić dział Prawo w portalu „Gazety Lekarskiej” (zobacz więcej). Znajdziesz tu przydatne informacje o ważnych przepisach w ochronie zdrowia – zarówno już obowiązujących, jak i dopiero planowanych.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.