Dostęp do wyników badań

Pacjenci mają prawo do zapoznania się z wynikami badań diagnostycznych i laboratoryjnych, i to nie tylko podczas wyznaczonej wizyty u lekarza, który wystawił skierowanie na badania – przypomina rzecznik praw pacjenta.

Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. Foto: Agencja Fotograficzna Fotograf24.pl

Zgodnie z par. 9 ust. 3 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, podmiot, który wykonał badanie, przekazuje jego wyniki podmiotowi, który wystawił na nie skierowanie. Następnie lekarz, który skierował pacjenta na dane badanie, przedstawia jego wyniki na następnej możliwej wizycie.

Pacjent może zobaczyć wyniki badania wcześniej niż podczas wizyty u lekarza (bo wyniki te są częścią dokumentacji medycznej, a pacjent ma prawo do zapoznania się z dokumentacją medyczną dotyczącą jego osoby). Wyniki może odebrać osobiście lub poprzez osobę, którą do tego upoważnił w jednej ze wskazanych w ustawie o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta form:

  • do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych,
  • poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii,
  • poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, jeżeli uprawniony organ lub podmiot żąda udostępnienia oryginałów tej dokumentacji.

ls

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.