Rozmowy nie tylko z rezydentami i dyrektorami instytutów

– Musimy rozmawiać i sprawić, by system ochrony zdrowia dobrze działał – te słowa padły ze strony ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas spotkania z kilkudziesięcioosobowym gronem Naczelnej Rady Lekarskiej.

Foto: Twitter.com/PR_OZZL

To było pierwsze oficjalne spotkanie następcy Konstantego Radziwiłła. Doszło do niego 12 stycznia, tj. czwartego dnia pracy w gmachu przy ulicy Miodowej.

Dwa dni później z inicjatywy ministra zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, podczas którego podniesione zostały m.in. kwestie niedoboru pielęgniarek czy możliwości polepszenia warunków ich pracy.

– Przede wszystkim rozmawiano o drastycznie małej liczbie pielęgniarek w systemie – mówi prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas. Pod koniec grudnia, a więc jeszcze za urzędowania ministra Konstantego Radziwiłła, zakończył prace zespół ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Przygotowany przez niego dokument określa kierunki działań, które mają zostać podejmowane przez resort w przyszłości.

Cała seria spotkań nowego szefa resortu miała miejsce w piątek 19 stycznia. Chyba najbardziej wyczekiwanym było to z udziałem przedstawicieli Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, którzy od jesieni protestują domagając się m.in. podniesienia nakładów publicznych na ochronę zdrowia i wzrostu wynagrodzeń.

– Poruszyliśmy wszystkie punkty, o które postulowali rezydenci, począwszy od wzrostu nakładów, poprzez deregulację, warunki płacy i pracy. Myślę, że to były dobre rozmowy – ocenił szef resortu zdrowia tuż po zakończonych rozmowach. Dodał, że nie chce relacjonować szczegółowo spotkania oraz że planowane jest kolejne, choć jego termin na razie nie jest jeszcze znany.

„Z satysfakcją informujemy że rozpoczęliśmy realny dialog i negocjacje z MZ. Spotkanie upłynęło w dobrej atmosferze otwartości na argumenty obu stron. Jesteśmy w trakcie negocjacji, na stole są konkretne propozycje nad którymi obie strony będą pracować do czasu kolejnego spotkania” – w taki sposób „na gorąco” podsumowano spotkanie na profilu Porozumienia Rezydentów OZZL na Twitterze.

– Pojawiło się światełko w tunelu – powiedział minister Łukasz Szumowski tuż po zakończonym spotkaniu z lekarzami rezydentami, dodając, że pięciogodzinne spotkanie odbyło się w życzliwej atmosferze. „Jest nadzieja na dostrzeżenie pacjenta przez system i zażegnanie kryzysu kadrowego. Bardzo na to liczymy” – podkreślili lekarze rezydenci na Twitterze.

Jak zapewniają służby prasowe resortu, minister jest w stałym kontakcie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzejem Jacyną. W piątek odbyło się kolejne spotkanie w celu omówienia danych zbieranych przez wojewódzkie oddziały Funduszu na temat sytuacji w szpitalach w całej Polsce. Dane te zestawiane są także z informacjami spływającymi codziennie od wojewodów.

Ponadto w piątek minister spotkał się z dyrektorem Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka Małgorzatą Syczewską i dyrektorem Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki Maciejem Banachem. – Informacje o sytuacji z pierwszej ręki od zarządzających jednymi z najważniejszych szpitali w Polsce są niezwykle istotne. W dyskusji o kształcie systemu nie można pominąć głosu dyrektorów szpitali – zaznacza minister zdrowia.

Mając na uwadze doniesienia medialne o trudnej sytuacji szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, w resorcie pojawił się także dyrektor tamtejszej placówki Tadeusz Goździkiewicz. – Liczę, że dialog ze wszystkimi zainteresowanymi doprowadzi do wypracowania konstruktywnych rozwiązań, nie tylko w zakresie bieżących problemów, ale i w całym systemie ochrony zdrowia – podkreśla minister Łukasz Szumowski.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.