Jak ma się higiena jamy ustnej do zdrowej ciąży?

Zapalenie dziąseł stanowi bardzo częsty problemem stomatologiczny u kobiet w ciąży. Jego przyczyną jest słabsza kontrola płytki nazębnej. W ocenie Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego zmiany hormonalne znajdują się dopiero na drugim miejscu.

Foto: Marta Jakubiak

– Chcemy zwrócić uwagę zarówno kobietom, jak i lekarzom, w tym również ginekologom, jak ważny dla prawidłowego rozwoju ciąży jest stan zdrowia jamy ustnej ciężarnych – powiedziała w czwartek w czasie spotkania z dziennikarzami prof. Renata Górska, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii.

Podczas konferencji przedstawiono najważniejsze wnioski z panelu dyskusyjnego specjalistów i konsultantów krajowych w dziedzinach ginekologii i periodontologii, który odbył się w kwietniu br. Poświęcony był on powiązaniom pomiędzy chorobami przyzębia a powikłaniami ciążowymi, i był częścią ogólnoeuropejskiego projektu badawczego Europejskiej Federacji Periodontologii.

Z raportu przeprowadzonego w ramach projektu „Zdrowie jamy ustnej a ciąża” wynika, że mimo trwającej dyskusji wokół wpływu zapalenia przyzębia na ciążę, nie ma wątpliwości, że stan zapalny wpływa na powikłania ciąży. Badania kliniczne wykazały, że drobnoustroje izolowane z łożyska, jak również w aspiracie żołądka u noworodków przedwcześnie urodzonych, były tożsame z mikroflorą jamy ustnej matek (Porphyromonas gingivalis, Fusobacterium nucleatum).

Wynika to z faktu, że szczepy bakterii powodujących m.in. zapalenie dziąseł czy przyzębia mogą, poprzez krew, migrować do łożyska. Ocena przyzębia u kobiet w okresie połogowym wskazywała również na istotnie częściej występujące różnego stopnia zaburzenia w grupie, która urodziła przedwcześnie. Zatem prawidłowe leczenie chorób przyzębia oznacza zmniejszenie takiego ryzyka.

– Choroby przyzębia zwiększają ryzyko powstania tzw. stanu przedrzucawkowego, czyli preeklampsji, objawiającej się niebezpiecznym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi, białkomoczem oraz zahamowaniem wzrostu płodu – podkreślił prof. Tomasz Konopka, wiceprezes Polskiego Towarzystwo Periodontologicznego.

Jak powiedziała prof. Renata Górska, w drugim trymestrze ciąży można również wykonywać skaling (tj. usuwanie kamienia nazębnego) i polerować powierzchnię korzenia zęba. – Niestety lekarze – poza stomatologami – rzadko zaglądają do jamy ustnej kobiet w ciąży, ale coraz bardziej, przynajmniej deklaratywnie, przekonują się do tego ginekolodzy – powiedziała konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii.

Ze względu na istniejące powszechnie obawy związane z zabiegami stomatologicznymi kobiet w ciąży, zwłaszcza obejmującymi takie procedury, jak miejscowe znieczulenie, antybiotykoterapię lub leki przeciwbakteryjne, rola profilaktyki periodontologicznej jest niezwykle istotna. Jej podstawą powinna być prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej przy użyciu bezpiecznych i skutecznych przyborów takich jak szczoteczka elektryczna, pasta ze stabilizowanym związkiem cyny i fluoru, nić dentystyczna oraz płukanka do ust.

Szczotkowanie należy przeprowadzać dwa razy dziennie, rano i zaraz przed snem przez dwie minuty. Wobec znaczenia, jakie dla higieny jamy ustnej mają zdrowe dziąsła, należy zwrócić uwagę na aktywne składniki zawarte w paście. Powinny one gwarantować nie tylko przeciwdziałanie erozji szkliwa poprzez jego remineralizację i wzmocnienie, ale także działać antybakteryjnie i hamować rozwój bakterii w płytce nazębnej. Pasta może zapewniać wysoką skuteczność w hamowaniu krwawienia dziąseł i wspomaganiu leczenia problemów z dziąsłami.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.