Sejm odrzucił poprawki NIL. Ilu posłów głosowało „za”? Zaskoczenie!

W czwartek, podczas nocnego głosowania, posłowie odrzucili wszystkie poprawki Naczelnej Izby Lekarskiej do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Foto: Krzysztof Białoskórski

Za przyjęciem noweli w całości głosowało 403 posłów, 6 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

– Ze zdziwieniem przyjęliśmy tę informację, gdyż wcześniej sejmowa Komisja Zdrowia zarekomendowała posłom wszystkie poprawki przez nas wniesione – mówi Ewa Gwiazdowicz-Włodarczyk, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Lekarskiej.

Kilka godzin wcześniej, wszystkie poprawki zgłoszone przez Naczelną Izbę Lekarską zostały przejęte i zgłoszone w trakcie prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Na posiedzeniu komisji samorząd lekarski reprezentował wiceprezes NRL Jacek Kozakiewicz.

Jednak wieczorem, podczas głosowania, poprawki NIL zostały odrzucone. – Samorząd lekarski i jego propozycje zostały przez posłów zlekceważone i nieprzyjęte. Kolejny raz posłowie nie dopuszczają do głosu przedstawicieli środowiska lekarskiego i odrzucają wszystko, nawet to, co rekomenduje sejmowa Komisja Zdrowia – dodaje rzecznik prasowy NIL.

POLECAMY: Lekarze przypominają ministrowi, że umów należy dotrzymywać

Propozycje odrzucili także lekarze będący parlamentarzystami: Joanna Kopcińska, Tomasz Latos, Krzysztof Ostrowski i Andrzej Sośnierz. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma realizować m.in. jeden z zapisów porozumienia ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z 8 lutego.

W lutowym porozumieniu zapisano, że minister przedłoży projekt nowelizacji ustawy gwarantującej wzrost nakładów na ochronę zdrowia. W 2018 r. wysokość finansowania ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB, w 2019 r. – 4,86 proc. PKB, w 2020 r. – 5,03 proc., w 2021 r. – 5,30 proc. PKB, w 2022r. – 5,55 proc. PKB, a w 2023 r. – 5,80 proc. PKB. Od 2024 r. na ten cel ma być przeznaczane nie mniej niż 6 proc. PKB.

„Czeka nas w najbliższym czasie fala protestów i strajków w ochronie zdrowia. Przepraszamy pacjentów za to, co nastąpi. Nie możemy już inaczej walczyć o normalność w systemie opieki zdrowotnej” – napisali rezydenci na swoim profilu w serwisie społecznościowym Twitter. Jak dodają młodzi lekarze, ustawa w przyjętym kształcie zakłada, że miliony złotych, zamiast na leczenie pacjentów, trafią do urzędników z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zdaniem Porozumienia Rezydentów te pieniądze miałyby skrócić kolejki m.in. na wykonanie rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. „Ochrona zdrowia nie ma barw partyjnych. Nieważne, kto wprowadza poprawki, ważne, że wypełniają porozumienie. Kto się im sprzeciwia, działa przede wszystkim na szkodę pacjentów” – czytamy na twitterowym profilu rezydentów.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.