Prezes NRL podziękował specjalistom i kierownikom specjalizacji (foto)

„Serdecznie gratuluję dołączenia do grona specjalistów w tak pięknym stylu. Wiem, jakim wysiłkiem i wyrzeczeniami jest to okupione. Dzielnie zmierzyliście się Państwo z dużym wyzwaniem” – w taki sposób rozpoczynał się list gratulacyjny, który najlepszym lekarzom specjalistom w sobotę wręczył prezes NRL.

 

 

Uroczystość „Specjalista 2017” (13.10.2018 r.)
Foto: Mariusz Tomczak

13 października w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się uroczystość „Specjalista 2017”, podczas której uhonorowano lekarzy specjalistów, którzy w sesjach egzaminacyjnych 2017 roku złożyli Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z najlepszym wynikiem, oraz kierowników ich specjalizacji.

Najlepszym lekarzom specjalistom listy gratulacyjne wręczał wiceminister zdrowia dr hab. Marcin Czech i prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja. „Wszystkim specjalistom życzę, by wybrana specjalizacja okazała się trafnym wyborem i prawdziwym powołaniem” – powiedział wiceminister zdrowia, zwracając się do specjalistów obecnych na uroczystości.

Minister Czech podkreślił, że w medycynie niezwykle istotna jest relacja mistrz-uczeń, do czego nawiązał w wystąpieniu także dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego prof. Ryszard Gellert. „Dyplom lekarza specjalisty nie jest zakończeniem Waszej działalności. To dowód na to, że przez całą resztę swojego życia zawodowego jesteście w stanie kształcić się samodzielnie” – powiedział dyrektor CMKP.

„Młode kadry były i są potrzebne, ale obecnie w zawodach medycznych szczególnie boleśnie odczuwamy ich brak” – podkreślił prezes NRL. Zdaniem prof. Andrzeja Matyi luka pokoleniowa długo będzie dawała się we znaki. „Spędza to sen z powiek wszystkim, którzy czują się odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa. Szczególnego charakteru nabiera to teraz – w obliczu cywilizacyjnych, demograficznych, technologicznych i finansowych wyzwań” – dodał.

Prezes NRL zwrócił się do świeżo upieczonych lekarzy specjalistów następującymi słowami: „Koleżanki i Koledzy! Wkraczacie na nową ścieżkę rozwoju zawodowego. Przepustką jest pomyślnie zdany egzamin specjalizacyjny, zaświadczający o Waszej wiedzy, umiejętnościach, profesjonalizmie. Dziś z dumą, ale i ulgą, odbieracie gratulacje. Jestem pewien, że nie spoczniecie na laurach” – podkreślił prof. Andrzej Matyja.

Zapewnił, że jako prezes NRL nie będzie szczędził wysiłków, by zabiegać o zapewnienie godnej i godziwej pracy, by wszyscy lekarze mogli jak najlepiej wypełniać swoją misję, nie zaniedbując rozwoju zawodowego i osobistego. To, w jego ocenie, „przełoży się to na wysoką jakość opieki zdrowotnej i bezpieczeństwo pacjenta”. W imieniu własnym, jak i całego samorządu lekarskiego, prof. Andrzej Matyja pogratulował nowym specjalistom, a także życzył im dalszych sukcesów i wiele satysfakcji w życiu zawodowym i osobistym.

Zwracając się do kierowników specjalizacji, którzy – co warto podkreślić – również byli obecni podczas sobotniej uroczystości w resorcie zdrowia, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że dołączenie nowych osób do grona specjalistów „w tak pięknym stylu” stanowi w dużej mierze właśnie ich zasługę, bo „dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem są mentorami i przewodnikami na ścieżce rozwoju zawodowego lekarzy”.

„Radością napawa fakt, że przybywa nam specjalistów, w czym jest zasługa ich mentorów. Zdany egzamin specjalizacyjny to przepustka zaświadczająca o wiedzy, umiejętnościach i profesjonalizmie lekarza, a więc powód do dumy również kierownika” – podkreślił prezes NRL. Dodał, że samorząd lekarski ze szczególną troską odnosi się do zagadnień kształcenia i rozwoju zawodowego lekarzy, zabiegając jednocześnie o zapewnienie im godziwej pracy, tak by jak najlepiej mogli wykorzystywać posiadaną wiedzę i umiejętności.

Poza lekarzami w sobotniej uroczystości udział wzięli również farmaceuci, diagności laboratoryjni i osoby wykonujące inne zawody mające zastosowanie w ochronie zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, dyrektor Centrum Egzaminów Medycznych prof. Mariusz Klencki i dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwa Zdrowia Jakub Berezowski. Uroczystość zakończył występ Orkiestry Straussowskiej „Obligato”.

Więcej o działalności samorządu lekarskiego tutaj.

 

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.