Robot za ponad 10 mln zł w krakowskim szpitalu (foto)

To pierwszy szpital w Polsce, który może poszczycić się wykonywaniem operacji robotem chirurgicznym Senhance marki Transenterix. Koszt robota to ponad 10 mln zł.

Foto: archiwum SU w Krakowie

– To absolutna przyszłość medycyny – uważa Marcin Jędrychowski, p.o. dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego. – Nie wyobrażam sobie, by tego typu sprzętu mogło zabraknąć w tak nowoczesnym ośrodku klinicznym, jakim jest nasz szpital. Uważam, że to ważne, by zatrudnieni w nim specjaliści mieli dostęp do najnowszych osiągnięć technicznych, które pozwalają im w pełni wykorzystywać ich wiedzę i umiejętności – dodaje.

Robot TransEnterix posiada cztery ramiona, w których można umieszczać instrumenty lub aparat endoskopowy do wykonywania operacji laparoskopowych wspomaganych przez robota. Jest wyposażony w ergonomiczną konsolę, dzięki której chirurg może wydawać instrukcje dla przyrządów podłączonych do różnych ramion robota. System umożliwia także jednemu chirurgowi sterowanie ruchem kamery przy jednoczesnej obsłudze instrumentów chirurgicznych, a także śledzi ruchy gałek ocznych. W praktyce oznacza to, że chirurg stosuje ruchy oczne do dopasowania pola widzenia, poruszając endoskopem czy podporządkowując instrumenty do najbardziej odpowiednich ramion urządzenia. Robot zapewnia większą precyzję i posiada możliwość wykonywania mikrolaparoskopii. Trzeba jednak podkreślić, że podczas zabiegu to nadal lekarz jest osobą operującą, a maszyna jedynie mu pomaga.

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadzili już pierwsze operacje z użyciem robota, na razie w trybie szkoleniowym. Docelowo TransEnterix będzie służył powołanym w ramach struktur szpitala Ośrodkom Robotyki Medycznej, w zakresie urologii, ginekologii oraz chirurgii. W chwili obecnej aparat jest już użytkowany na terenie bloku operacyjnego Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej przy ulicy Kopernika 40, docelowo jednak zostanie przeniesiony do Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Zakupu dokonano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim”.

– Dzięki środkom z RPO oraz budżetu województwa w całym regionie remontujemy kolejne szpitale, tworzymy nowe oddziały, ale też kupujemy światowej klasy sprzęt medyczny – taki jak ten, który pojawił się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Dlatego mieszkańcy całej Małopolski mogą leczyć się w lepszych warunkach niż było to jeszcze kilka lat temu – mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz i podkreśla, że w tym roku w budżecie województwa zaplanowano największy wzrost wydatków właśnie na ochronę zdrowia. – W budżecie na 2019 r. zaplanowaliśmy aż o 327,5 proc. więcej środków na ten cel niż w tym roku. Związane jest to m.in. z modernizacją energetyczną szpitali, dzięki czemu pacjenci będą mogli leczyć się w nich jeszcze lepszych warunkach, a poza tym będą one bardziej ekologiczne – dodaje.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.