Dwukrotny uczestnik walk w obronie polskiego Lwowa patronem parku

Od połowy maja jeden z wrocławskich parków nosi imię Lesława Węgrzynowskiego – lekarza, oficera Wojska Polskiego, członka NRL w latach 1936-1939.

Nadanie parkowi usytuowanemu między ulicami Grabiszyńską, Kolejową i Szpitalną imienia lekarza i oficera Wojska Polskiego przebiegło zgodnie z ceremoniałem wojskowym, w asyście kompanii honorowej i pocztów sztandarowych.

Uroczystość odbyła się 14 maja we Wrocławiu. Pomysłodawcami, wnioskodawcami i postulatorami uhonorowania w stolicy Dolnego Śląska dr. Węgrzynowskiego byli lekarze z Żar: bracia Krzysztof Kopociński i Zbigniew Kopociński. Organizatorem uroczystości była Wojskowa Izba Lekarska, uczestniczył w niej wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Jacek Kozakiewicz.

Lesław Węgrzynowski urodził się w 1885 r. w Rohatynie. Był ftyzjatrą, pionierem walki z gruźlicą. Jako przedstawiciel Lwowskiej Izby Lekarskiej został wybrany do składu Naczelnej Izby Lekarskiej V kadencji (lata 1935-1939). Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako lekarz naczelny armii ochotniczej. Dwukrotnie brał udział w walkach w obronie Lwowa (1918, 1939), uczestniczył też w powstaniu warszawskim. Jego córka, Krystyna, została lekarzem i także brała udział w powstaniu w 1944 r.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.