„Nie” dla rewolucji w POZ

Kolejny apel skierowany do premiera Donalda Tuska. Lekarze rodzinni skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia sprzeciwiają się planowanym działaniom rządu i ministra zdrowia dotyczącym pakietu antykolejkowego i onkologicznego m.in. dlatego, bo pogorszą sytuację w Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Fragment apelu PPOZ do premiera

W tej kwestii organizacja popiera środowisko medyczne, które – jak pisze Bożena Janicka, Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia – „wyraziło swą dezaprobatę w stosunku do rozpaczliwych i nieprzemyślanych działań prowadzących do pogorszenia się publicznej opieki medycznej”. W apelu czytamy również, że „obecna sytuacja w ochronie zdrowia jest coraz bardziej napięta, czego przykładem jest protest lekarzy OZLL, wystąpienia prezesa NRL oraz sprzeciw samego środowiska specjalistów onkologów i lekarzy rodzinnych, ale i pacjentów”.

Nie będzie lepiej, bo brakuje pieniędzy

W ocenie szefowej Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, nowelizowany w ostatnim czasie pakiet ustaw i rozporządzeń nie doprowadzi do poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w naszym kraju, lecz utrzyma „stan głębokiej nierównowagi pomiędzy zakresem świadczeń gwarantowanych, a możliwościami finansowymi i kadrowymi ich realizacji”.

Bożena Janicka uważa, że skoro w Polsce mamy do czynienia z sytuacją deficytu pieniędzy i lekarzy, nie można „w nieograniczonej ilości rozdawać wszystkich oczekiwanych świadczeń zdrowotnych”. W apelu wymieniona została przyczyna leżąca u podstaw tego podejścia: „Najwidoczniej  projektodawcy zmienianych przepisów oczekują, że uda się uzyskać więcej świadczeń zdrowotnych od świadczeniodawców kosztem ich większego nakładu pracy, bez zwiększania nakładów finansowych przy tym samym potencjale kadrowym”.

Gratulujemy pierwszego miejsca, ale…

Pomimo że działania ministra zdrowia są przede wszystkim skierowane na poprawę efektywności Podstawowej Opiece Zdrowotnej, do „zapaści” doprowadzą także onkologiczną opiekę zdrowotną. „Proponowany pakiet antykolejkowy i onkologiczny, choć w swoich założeniach miał przynieść poprawę, wymaga natychmiast gruntownego przemodelowania, obejmującego całość sektora opieki zdrowotnej, a nie tylko jego wybranych elementów” – uważa Bożena Janicka.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia pogratulowała Donaldowi Tuskowi zdobycia pierwszego miejsca w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale zaznaczyła: „Po raz kolejny otrzymał Pan razem z Platformą Obywatelską wielki kredyt zaufania polskich obywateli”. W związku z tym zwróciła się do premiera o to, aby w kwestii organizacji sektora zdrowia nie ignorował „głosu polskich lekarzy” reprezentujących pacjentów.

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.