Dr Aleksander Kotlicki odszedł na wieczny dyżur (foto)

Liczne grono lekarzy i lekarzy dentystów pożegnało dr. n. med. Aleksandra Kotlickiego. W słoneczną środę 19 sierpnia w kościele p.w. św. Karola Boromeusza w Warszawie odbyły się jego uroczystości pogrzebowe.

Foto: Mariusz Tomczak

Założyciel i pierwszy prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Lekarzy Specjalistów, wieloletni ordynator Oddziału Gastroenterologii CSK MSWiA w Warszawie, współtwórca odrodzenia samorządu lekarskiego, szczególnie zaangażowany w działalność Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie (m.in. członek Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej i członek Komisji Bioetycznej), wiceprzewodniczący Naczelnego Sądu Lekarskiego II i III kadencji, wieloletni delegat na Krajowy Zjazd Lekarzy…

To tylko część funkcji, które piastował dr Aleksander Kotlicki. Urodził się w 1931 r. w Warszawie. Studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi ukończył w 1957 r. Uzyskał pierwszy i drugi stopień specjalizacji z chorób wewnętrznych, a następnie tytuł doktora nauk medycznych. – Służył radą w Okręgowej i Naczelnej Izbie Lekarskiej przez ponad 30 lat. Wraz z Jego odejściem tracimy lekarza niezwykle cennego dla środowiska medycznego. Tę pustkę będzie bardzo trudno wypełnić – mówił dr Mieczysław Sztanek, żegnając zmarłego. – Jesteśmy spokojni, że gdy staniesz przed obliczem Pana Boga, Twoje dokonania znajdą tam najwyższe uznanie. Odchodząc na wieczny dyżur, spoczywaj w pokoju – dodał.

Na uroczystościach pogrzebowych na warszawskich Powązkach obecne były poczty sztandarowe Naczelnej Izby Lekarskiej i Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Reprezentujący Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wiceprezes NRL dr Jacek Kozakiewicz podkreślił, że lekarze i lekarze dentyści działający w strukturach samorządu, którzy towarzyszą dr. Kotlickiemu w czasie ostatniej drogi, reprezentują nie tylko siebie, lecz 190-tysięczne środowisko. – W imieniu wszystkich polskich lekarzy i lekarzy dentystów chciałbym pochylić głowę przed dorobkiem Pana Doktora jako lekarza i jako ojca. Był naszym dobrem ambasadorem. Będziemy przekazywać wzorce, jakie nam pozostawił: skromność i umiejętność spokojnego, merytorycznego dialogu. Spoczywaj w spokoju – powiedział wiceprezes NRL.

Dr Aleksander Kotlicki zmarł 6 sierpnia w wieku 88 lat. O tym, że jego śmierć to niepowetowana strata dla samorządu lekarskiego, mówił również członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej I kadencji, były wiceminister zdrowia i opieki społecznej dr Jacek Piątkiewcz. Jak wspominał, obaj opiniowali wiele projektów aktów prawnych, m.in. jeszcze w tym roku projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

MT

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.