Koronawirus w Polsce. Telemożliwości są, ale…

W marcu pojawiły się nowe możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w formie teleporady.

Foto: pixabay.com

Niewątpliwie odciąża to placówki medyczne w dobie zagrożenia koronawirusem i ogranicza możliwość osobistego kontaktu z potencjalnie zakażonymi osobami.

Od niedawna w ramach teleporady możliwe jest m.in. wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (w jaki sposób to zrobić piszemy TUTAJ).

Póki co nie pojawiła się zapowiadana przez rząd zmiana przepisów, która umożliwiłaby wystawianie zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby na podstawie telefonicznego kontaktu z pacjentem i nie ma choćby komunikatu ze strony ZUS akceptującego taką formę badania lekarskiego jako wystarczającą do jego wystawienia.

„Pogarsza to komfort pracy w tym bardzo trudnym dla całego systemu ochrony zdrowia czasie. Środowisko lekarskie chce i jest gotowe korzystać z możliwości udzielania świadczeń zdalnie, lecz wymaga to stworzenia stosownych i bezpiecznych ram prawnych” – czytamy w piśmie prezesa NRL Andrzeja Matyi do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Jeśli w tej sprawie coś się zmieni, to niezwłocznie poinformujemy na www.gazetalekarska.pl. Warto dodać, że w obliczu sytuacji epidemicznej coraz więcej osób domaga się ze strony ZUS jednoznacznego stanowiska, które aprobowałoby wystawianie zwolnień od pracy jedynie na podstawie przeprowadzonego przez telefon wywiadu lekarskiego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.