To nie łóżka leczą, to leczy personel

– Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem – mówił podczas poniedziałkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielskie. Padło wiele obietnic.

Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej 19 października 2020. Foto: Twitter MZ

Szef resortu zdrowia zapowiedział m.in. zmianę warunków kwarantannowania oraz dodatki dla medyków, tworzenie szpitali tymczasowych, a także włączenie do walki z koronawirusem szpitali prywatnych. – Musimy się liczyć też ze scenariuszami najgorszymi, które będą się realizowały w postaci 15 tys. czy 20 tys. nowych przypadków dziennie jeszcze w tym tygodniu. Z tego miejsca apeluję do wszystkich o bardzo poważne traktowanie wszystkich obostrzeń – mówił minister Adam Niedzielski.

Jakie ważna słowa padły podczas poniedziałkowego wystąpienia? Cytując ministra, podsumowujemy.

 • Narzędzia, które pomogą nam w walce z #COVID19, to chociażby dostępna infrastruktura ok. 15 tys. łóżek. Pojawiały się sygnały, że mają charakter papierowy. Przeprowadziliśmy kontrole, czy są rzeczywiste i jest to liczba po weryfikacji.
 • Mamy zajętych ok. 8 tys. łóżek. To wskaźnik ogólnopolski i może różnić się w poszczególnych regionach. Wskaźniki zajętości mogą być tam większe i mogą pojawiać się sytuacje, że karetka musi jeździć od jednego szpitala do drugiego.
 • Pracowaliśmy również nad kwestią przekształcenia części szpitali powiatowych na szpitale zajmujące się #COVID19. W weekend trwały ustalenia @NFZ_Centrala i wojewodów, którzy w regionach dokonywali przeglądów szpitali powiatowych.
 • Mamy do czynienia z profilowaniem szpitali regionalnych na te, które mają wypełniać funkcje covidowe. W wyniku takiego przekształcenia powiększymy infrastrukturę o 10 tys. łóżek. Dedykujemy personel szpitalny zagadnieniom covidowym.
 • Przyjrzeliśmy się szpitalom wojewódzkim. Nie ma mowy o przekształceniu w całości tych szpitali. Chcemy zaproponować przekształcenie oddziałów internistycznych w całości lub w znaczącym procencie na potrzeby covidowe.
 • Będziemy dzięki tym działaniom mieli ok. 3 tys. dodatkowych łóżek wraz z personelem. Będziemy mieli do czynienia z podwojeniem bazy łóżek.
 • Doszliśmy do porozumienia, że prywatne lecznictwo musi się włączyć w walkę z #COVID19. Jest deklaracja współpracy w walce z koronawirusem. Do środy wypracujemy listę szpitali prywatnych, które będą miały obowiązek utworzenia covidowych łóżek.
 • Mamy 3 strumienie prac – szpitale powiatowe, wojewódzkie i prywatne. Mam nadzieję, że pozwoli to w perspektywie tygodnia na podwojenie bazy łóżkowej. Przygotowujemy się na wszystkie możliwe scenariusze, jak np. 15-20 tys. nowych zakażeń.
 • Wzrost zachorowań nadal jest dynamiczny. Jeżeli w tym tempie będzie się zwiększała liczba zachorowań – w przyszły tydzień możemy wejść z liczbą 15-20 tys. zakażeń dziennie. Proszę o bardzo poważne traktowanie obostrzeń.
 • Noszenie maseczek to wymóg podstawowy. Kto ich nie nosi, generuje ryzyko dla siebie i innych, i jest to naruszenie sfery bezpieczeństwa drugiego człowieka. To samo dotyczy innych obostrzeń. W weekend mieliśmy przykłady próby obejścia obostrzeń.
 • Polecam przyglądanie się i monitorowanie liczby dziennych zachorowań. To kwestia odpowiedzenia sobie samemu, czy gdy nie nosimy maseczki, to zachowujemy się fair.
 • Premier Morawiecki wydał polecenie przygotowania planów budowy szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. Mamy tu zaangażowanie wszystkich ministerstw.
 • Budowa szpitali tymczasowych obciąży struktury MON i MSWiA. Minister Dworczyk jest bezpośrednio zaangażowany w przygotowanie tych projektów.
 • To nie łóżka leczą, to leczy personel. Dziękuję wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i diagnostom laboratoryjnym, którzy poświęcają się walce z koronawirusem.
 • Realizujemy hasło „wszystkie ręce na pokład”. Mam nadzieję, że nasza walka będzie miała charakter wspólnoty. Aby poprawić sytuację personelu, będziemy optymalizowali normy zatrudnienia personelu medycznego. Kierownictwo szpitala decyduje o zaangażowaniu personelu do konkretnych działań. Nie obowiązują sztywne normy.
 • Dzisiaj podpiszę rozporządzenie, które wyłączy wszystkie normy związane z zatrudnieniem personelu. One będą poluzowane. Nie będą obowiązywały sztywne normy, tylko będą one dobierane do sytuacji.
 • Zwalniamy rezydentów z konieczności egzaminu ustnego. Specjalizacje zakończy egzamin pisemny. Po to, żeby mogli poświęcić swój czas zwalczaniu pandemii.
 • Będziemy do Sejmu składali projekt ustawy o tzw. dobrym samarytaninie, który ma zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego.
 • Dodatek z tytułu zwalczania #COVID19 będzie płacony każdemu personelowi zaangażowanemu w walkę z koronawirusem. To podwojenie podstawowego wynagrodzenia – dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
 • Wszyscy medycy, którzy będą skierowani na kwarantannę lub izolację, otrzymają pełne wynagrodzenie. Będziemy to chcieli też zastosować dla służb mundurowych. Ta szczególna sytuacja wymaga szczególnego trybu działania.
 • Chcemy dać bezpieczeństwo karne dla lekarzy. W ustawie, którą przedłożymy, znajduje się przepis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, który w ramach walki z #COVID19 popełnią nieumyślny błąd.
 • Chcemy zmienić warunki kwarantanny. Chcemy wprowadzić możliwość tzw. telepracy za zgodą pracownika i pracodawcy tak, żeby te osoby mogły mieć możliwość pracy, bo póki co jej nie miały.
 • W tym pakiecie ustawowym jest wiele rozwiązań. Mamy też uzgodniony tryb zasilenia naszego zasobu lekarzy lekarzami z zagranicy, który pozwoli wzmocnić nasz system. Będziemy pilnowali, żeby dopuszczenie do rynku miało charakter jakościowy.
 • Żołnierze WP będą w punktach drive-thru zastępować personel medyczny. To bardzo realne wzmocnienie, które pomoże lepiej wykorzystywać personel. Będziemy zwiększali ich liczbę lub wydłużali czas pracy.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.