Polacy o sytuacji w polskiej służbie zdrowia

Pod koniec czerwca Polacy wypowiadali się na temat stworzenia ustawy umożliwiającej utworzenie „szybkiej ścieżki” dla pacjentów onkologicznych oraz wyrazili swoją opinię na temat służby zdrowia w Polsce. Ogólnopolskie badanie wykonane przez agencję badawczą Millward Brown na zlecenie Fundacji Think-tank Onkologia 2025 zostało przeprowadzone w dniach 27-29 czerwca metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1001 respondentów.

Pages from MIllward Brown dla Fundacja Onkologia 2025_szybka ścieżka 8.07.2014 Pages from MIllward Brown dla Fundacja Onkologia 2025_szybka ścieżka 8.07.2014_

Źródło: Millward Brown

Ankietowani – na pytanie, dla jakiej grupy chorych powinna zostać stworzona „szybka ścieżka” dostępu – w 54% spontanicznie wskazali chorych onkologicznie. 91% poparło takie rozwiązanie w formie legislacji. Wyjaśnieniem dla tak wysokiego poparcia dla „szybkiej ścieżki” może być fakt, że w najbliższym otoczeniu 44% ankietowanych zdarzyły się w ostatnich 5 latach przypadki chorób nowotworowych. Respondenci (w 94%) mają też świadomość, że opóźnienie diagnozy i leczenia nawet o 1 miesiąc zmniejsza szanse na wyleczenie chorego.

Z ankiety wynika też, że polska służba zdrowia nie cieszy się dobrą opinią. Aż 58% badanych ocenia sytuację w służbie zdrowia jako złą i bardzo złą, przy czym tych najniższych ocen jest aż 25%. W niektórych grupach demograficznych odsetek złych ocen jest jeszcze istotnie wyższy – wśród osób z wyższym wykształceniem, wśród mieszkańców najmniejszych i największych miast (poza Warszawą) oraz wśród tych osób, które w najbliższym otoczeniu miały kontakt z osobami chorymi na raka.

Problemów służby zdrowia nasi badani wymieniają wiele, ale najczęściej pojawiają się wypowiedzi związane z kolejkami do lekarzy specjalistów (65%!), lekarzy pierwszego kontaktu i do szpitali, a także długi czas oczekiwania na zabiegi i operacje. Również kwestie związane z kolejkami wymieniane są najczęściej jako postulaty zmian, sprawy wymagające pilnej poprawy.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.