Niemal milion Portugalczyków bez lekarza rodzinnego

Już 900 tys. osób jest zarejestrowanych w publicznym systemie ochrony zdrowia Portugalii (Serviço Nacional de Saúde, SNS) w ramach podstawowej opieki zdrowotnej bez przypisanego im lekarza rodzinnego.

Lizbona. Foto: pixabay.com

Minister zdrowia tego kraju Marta Temido zapewnia, że rząd będzie pracował nad odwróceniem tego trendu. Problem z dostępem do lekarza rodzinnego wynika m.in. z obciążenia systemu opieki zdrowotnej spowodowanego pandemią COVID-19.

W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. liczba konsultacji lekarskich w ramach POZ wzrosła o ok. 24 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020 r. Nastąpiło też ożywienie w zakresie wizyt dotyczących badań przesiewowych w kierunku wykrycia chorób nowotworowych.

Ponadto tylko w tym roku do POZ zapisało się ok. 60 tys. nowych pacjentów (m.in. ze względu na możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19). Jednocześnie w ostatnim czasie wielu specjalistów medycyny rodzinnej zdecydowało się przejść na emeryturę – od początku roku z systemu odeszło ponad 100 specjalistów.

Źródło: „The Portugal News”

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.