Potrzebna jest stabilność finansowania badań naukowych w ochronie zdrowia

O wyzwaniach w prowadzeniu naukowych badań medycznych dyskutowano w czasie posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, które odbyło się we wtorek 19 lipca.

Foto: Wojciech Jankowski, Kancelaria Senatu

Przewodnicząca zespołu senator Agnieszka Gorgoń-Komor zwróciła uwagę na wzrost liczby zgonów w Polsce w okresie okołopandemicznym. Odsetek zgonów wynosi 165 proc., w tym 43 proc. z powodu COVID-19. – Potrzebny jest rozwój nauki, potrzebne są innowacje, bo przed nami są konkretne wyzwania – mówiła senator.

W ocenie wiceprezesa Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Grzegorza Rychwalskiego środki przewidziane na naukę w Krajowym Planie Odbudowy powinny zostać uruchomione jeszcze w tym roku. Wyraził nadzieję, że zawarte w KPO dwa programy dotyczące biotechnologii i produktów gotowych substancji czynnych nie pozostaną tylko na papierze.

Prof. Agnieszka Dobrzyń z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN zwróciła uwagę, że w KPO z możliwości skorzystania ze środków unijnych na badania zostały wyłączone uniwersytety, poza medycznymi, i instytuty PAN. Zaapelowała o ich uwzględnienie w dofinansowywaniu badań.

– Dostęp do środków powinien być równy dla wszystkich, ale pieniądze powinny otrzymać tylko najlepsze jednostki badawcze – podkreślił prof. Maciej Banach, były dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, który obecnie kieruje zespołem polskich naukowców prowadzących wspólnie z uczonymi irańskimi badania nad szczepionką przeciw miażdżycy.

Jak dodał środki powinny być przyznawane w sposób merytoryczny, a do oceny projektów powinni być wyznaczani najlepsi eksperci. Jego zdaniem firmy farmaceutyczne i medyczne powinny bardziej zaangażować się w udzielanie wsparcia finansowego polskim grupom badawczym, aby efekty ich pracy pozostawały w naszym kraju. Postulował wyodrębnienie priorytetowych obszarów w badaniach naukowych i finasowanie dobrze ocenionych projektów naukowych. – Tylko wtedy istnieje realna szansa na postęp i innowacje – podkreślił prof. Maciej Banach.

Uczestnicy dyskusji podkreślali znaczenie stabilności systemu finansowania badań naukowych. Zwracali uwagę, że ze względu na brak środków na kontynuowanie badań znaczna ich część kończy się na etapie podstawowym lub jest przejmowana przez zagraniczne korporacje. Barierą jest też wysoki wkład własny przy badaniach podstawowych. Wskazywali też na potrzebę przyspieszenia ścieżki patentowej na uczelniach wyższych czy uregulowania statusu inżyniera biotechnologii w systemie ochrony zdrowia. Podkreślano też ogromny potencjał polskich naukowców.

Zaproszeni goście pozytywnie ocenili powołanie Agencji Badań Medycznych, która ma finansować niekomercyjne badania kliniczne. W opinii senator Alicji Chybickiej i Beaty Małeckiej-Libery ustawa o ABM nie jest potrzebna, bo instytucje, które dotychczas finansowały badania, robiły to dobrze, a ich zastrzeżenia budzi kwestia finansowania z NFZ.

Źródło: Senat RP

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.