Powraca postulat podniesienia podatku akcyzowego na papierosy

Kilka tygodni temu projekt przyszłorocznego budżetu został wstępnie przyjęty przez Radę Ministrów. Prace nad ustawą budżetową nadal trwają. Przy tej okazji Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej ponowiło swój apel do podniesienie stawki akcyzy na tradycyjne papierosy.

Foto: pixabay.com

„Ten zgubny nałóg rocznie zabija około 80 tysięcy ludzi w Polsce, tyle samo osób straciło dotychczas życie z powodu pandemii SARS-CoV-2” – czytamy w podjętym kilka dni temu apelu do ministra zdrowia oraz ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zwraca uwagę, że epidemia palenia papierosów trwa od lat, zwłaszcza wśród młodzieży, i mimo wielu ostrzeżeń oraz prób ograniczenia jej zasięgu jej skutki są zastraszające. Zgodnie z badaniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny ponad 53% nieletnich swoje doświadczenia z nikotyną zaczyna od zwykłego papierosa, a szeroki dostęp do tych najtańszych tylko problem pogłębia.

„Samorząd lekarski obawia się, że agresywne działania koncernów tytoniowych mogą doprowadzić do pozostawienia akcyzy na papierosy na niezmienionym poziomie. Należy przypomnieć, że ostatnia istotna podwyżka tego podatku o 40% miała miejsce w 2009 roku i pozwoliła zasilić budżet państwa kwotą rzędu 2,6 mld zł. Z doniesień medialnych wynika, że podobna kwota jest możliwa do uzyskania także aktualnie, poprzez podniesienie stawki akcyzy” – ocenia Prezydium NRL.

Samorząd lekarski przypomina, że boleśnie doświadczona przez pandemię służba zdrowia ma ogromne potrzeby. „Brakuje środków na szeroki zakres profilaktyki, która wsparta wysokimi stawkami akcyzy na tradycyjne papierosy mogłaby tę śmiertelną epidemię zahamować. Co więcej, rząd w walce z pandemią koronawirusa częściej niż kiedykolwiek podnosił temat profilaktyki zdrowotnej, zwłaszcza w wymiarze szczepień. To bardzo dobry czas, by tę dyskusję rozszerzyć o tematy związane ze zwalczaniem palenia papierosów” – czytamy w podjętym apelu.

Jak wskazuje Prezydium NRL, to także idealny moment, by w publicznej debacie szeroko poruszyć kwestię zagrożeń dla kolejnych pokoleń Polaków, a „tradycyjne, tanie papierosy są w tej sferze jednym z największych problemów”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.