Bezpieczna ciąża a zdrowie jamy ustnej

Dobre zdrowie jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu – tak wynika z badań zespołu naukowców z University of Sydney.

Dobre zdrowie jamy ustnej może zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu. Foto: pixabay.com

Przeprowadzone w Australii badanie miało na celu sprawdzenie, czy leczenie zapalenia dziąseł u przyszłych matek może wpływać na przebieg ciąży.

– Ze względu na zmiany hormonalne w czasie ciąży, kobiety ciężarne są podatne na zapalenie dziąseł, które występuje u 60-75 proc. z nich – mówi prof. Jörg Eberhard z University of Sydney. – Zapalenie dziąseł uwalnia markery stanu zapalnego i bakterie do krwiobiegu ogólnoustrojowego, które mogą dotrzeć do łożyska i powodować zły przebieg ciąży, jak przedwczesny poród – podkreślił.

Aby zbadać, czy leczenie zapalenia dziąseł podczas ciąży wpływa na przebieg ciąży, naukowcy przeprowadzili przegląd systematyczny i metaanalizę trzech randomizowanych badań klinicznych obejmujących łącznie 1031 uczestników.

Analiza danych wykazała, że nieleczony stan zapalny w jamie ustnej miał szkodliwy wpływ na przebieg ciąży. I na odwrót – jeśli leczono zapalenie dziąseł przyszłej matki, ryzyko przedwczesnych narodzin jej dziecka zmniejszało się o około 44 proc., a także możliwy był wzrost masy urodzeniowej średnio o 100 gramów.

– Te odkrycia zwiększają nowy nacisk na wpływ dobrego zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia, zwłaszcza kobiet w ciąży – skomentował dr Quynh-Anh Le, główny autor badania z School of Dentistry University of Sydney.

Wyniki badania „Does treatment of gingivitis during pregnancy improve pregnancy outcomes? A systematic review and meta-analysis” zostały opublikowane w „Journal of Oral Health and Preventive Dentistry”.

Źródło: dental-tribune.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.