Stomatologia. 3D kontra frezowanie

Naukowcy z Tohoku University Graduate School of Dentistry w Japonii odkryli, że wytwarzanie korony za pomocą druku 3D metodą cyfrowego przetwarzania światła (DLP) daje produkt lepszej jakości niż można osiągnąć poprzez tradycyjne frezowanie.

Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com

W ostatnich latach frezowane korony wykonane w technologii CAD/CAM stały się popularną alternatywą dla tradycyjnych uzupełnień metalicznych, dzięki lepszemu zużyciu i estetycznym właściwościom kompozytów żywicznych. Nowe badanie pokazało jednak, że postępy w drukowaniu DLP mogą zaoferować jeszcze coś lepszego.

Korony drukowane metodą DLP okazały się bardziej dokładne i miały mniej rozbieżności marginalnych. Naukowcy zauważyli, że zwłaszcza na guzkach korony frezowane miały wyższy wskaźnik odchyleń wymiarowych i że w przypadku próby korekcji na wewnętrznych powierzchniach frezowanych produktów, które miały ujemne odchylenia, powstawały rowki.

Druk 3D osiągał też wyższy poziom dokładności dopasowania wymiarów, niezależnie od kształtu łącznika. Naukowcy zauważyli, że przyszłe badania mogą ocenić odporność na pękanie i biokompatybilność koron drukowanych w 3D jako protez stałych.

Badanie zatytułowane „Porównanie dokładności koron z żywicy kompozytowej wytworzonych metodami druku trójwymiarowego i frezowania” zostało opublikowane w „Dental Materials Journal”.

Źródło: www.dental-tribune.com

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.