Leczenie stomatologiczne. Cena musi rosnąć

W ostatnim czasie media w Polsce wiele uwagi poświęcają wzrostowi cen leczenia stomatologicznego. Pojawiły się nawet określenia „paragony grozy” – pisze wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha.

Foto: pixabay.com

Początkowo narracja była mocno negatywna dla naszego środowiska. Udało się to zmienić. My wiemy, dlaczego cena musi rosnąć. Dobrze, że inni też zaczynają rozumieć.

Prawie wszyscy lekarze dentyści to przedsiębiorcy, którzy prowadzą bardzo trudną i odpowiedzialną działalność, wymagającą ponoszenia ogromnych nakładów finansowych.  Leczenie to nasza pasja, ale też ciężka praca.

Jesteśmy po trzecim posiedzeniu Rady ds. Rozwoju Stomatologii przy Ministrze Zdrowia. Skupiliśmy się na sprawach, które zalegają już od 2015 r., a dotyczą m.in. stomatologii dziecięcej, ortodoncji, protetyki czy chirurgii. Ze względu na dużą liczbę zadań, ustaliliśmy, iż zajmiemy się nimi po kolei w zależności od wagi problemu.

Wycena protetyki jest w trakcie procedowania. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 13 stycznia 2023 r. Zespół ds. systemu świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych Komisji Stomatologicznej NRL spotkał się w trybie pilnym w NFZ.

Przedstawiliśmy zastrzeżenia samorządu dotyczące nowego rozporządzenia w sprawie finansowania leczenia stomatologicznego finansowanego ze środków publicznych, a w szczególności wprowadzenia w chirurgii i periodontologii pakietów świadczeń i zwiększenia wyceny. Spotkaliśmy się ze zrozumieniem. Mam nadzieję, że przełoży się to na lepszy dokument końcowy.

Paweł Barucha, wiceprezes NRL

Życzę Wszystkim radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2023 Roku – samych szczęśliwych dni.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.