Polonia medyczna niejedno ma imię

Przypominamy, że w dniach 1-4 czerwca 2023 r. pod patronatem Naczelnej Rady Lekarskiej odbędzie XI Kongres Polonii Medycznej i IV Światowy Zjazd Lekarzy Polskich „Wyzwania współczesnej medycyny”.

X Kongres Polonii Medycznej. Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Naczelna Izba Lekarska przez lata, organizując spotkania Polonii medycznej, współpracowała z federacją, która zrzesza stowarzyszenia medyczne z dziewięciu krajów świata. Nie oddaje ona jednak w pełni obrazu polskich lekarzy praktykujących za granicą – wielu z nich zwyczajnie nie należy do żadnej struktury. Ponadto są też i inne prężnie działające organizacje polonijne. Poniżej przedstawiamy historię Stowarzyszenia Absolwentów UMB w USA. Teraz prezentujemy kolejną.

Stowarzyszenie Absolwentów UMB w Ameryce Północnej

W 2011 r. dr Włodzimierz Łopaczyński, zatrudniony w jednym z narodowych instytutów zdrowia w Bethesdzie (USA), wystąpił przy współudziale Ambasady RP w Washingtonie z inicjatywą zorganizowania spotkania absolwentów UMB, którzy mieszkają i pracują w Ameryce Północnej.

Fakt ten poprzedziły długie poszukiwania, na skutek których udało się odnaleźć ponad 120 lekarzy z USA i Kanady wykształconych w UMB. Duża cześć osób przyjęła zaproszenie i przybyła na pierwsze spotkanie, które odbyło się w gmachu Ambasady RP w Washingtonie. Tak powstało Stowarzyszenie Absolwentów UMB w Ameryce Północnej.

Głównym jego celem jest wspieranie ducha lojalności i promowanie białostockiego Uniwersytetu Medycznego, jak również wzmacnianie więzi między absolwentami mieszkającymi w Ameryce Północnej oraz z macierzystą uczelnią. Na zebraniu założycielskim grupy inicjatywnej wyłoniono zarząd, który uczestniczył w organizacji wszystkich dotychczasowych zjazdów oraz spotkań stowarzyszenia, reprezentuje je także w relacjach z UMB oraz innymi organizacjami, a w szczególności z Biurem Programów Międzynarodowych.

Stowarzyszenie Absolwentów UMB w Ameryce Północnej. Foto: arch. prywatne

Na stronie internetowej UMB powstała zakładka, w której zamieszczone są informacje o stowarzyszeniu, jak również o absolwentach UMB w Ameryce Północnej. Władze rektorskie szczególnie cieszą się z sukcesów alumnów UMB w Ameryce Północnej, bo to właśnie oni wystawiają najlepszą rekomendację uczelni, podnosząc jej prestiż i rangę – pokazują, że dyplom UMB jest przepustką do pracy w najlepszych jednostkach medycznych i naukowych za oceanem.

W skrócie historia ta przedstawia się tak:

  • II Zjazd (2012) – Chicago. W dwudniowym spotkaniu udział wzięli m.in. goście z Białegostoku: rektor UMB, prof. Jacek Nikliński, rzecznik prasowy UMB prof. Lech Chyczewski, szef uczelnianej Fundacji prof. Sławomir Wołczyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Białegostoku Włodzimierz Kusak.
  • III Zjazd (2013) – Nowy Jork, Manhattan. Przybyło blisko 70 osób ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w Konsulacie Generalnym RP, a zakończyło się tradycyjnym balem lekarskim w głównej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej.
  • IV Zjazd (2014) – Miami Beach na Florydzie. Pod patronatem Lady Blanki Rosenstiel, Konsula Honorowego RP w Miami, założyciela i szefowej American Institute of Polish Culture. W pamięci uczestników szczególnie utkwiły wykłady prof. Andrew Schally’a, laureata nagrody Nobla w medycynie, oraz dra Harlana Seleznicka, ortopedy sportowego pracującego zarówno dla NFL, NHL oraz NBA i zawodowych tenisistów.
  • V Zjazd (2015) – Polska, Białystok. Absolwenci podczas czterodniowego kongresu mogli wrócić wspomnieniami do miejsc znanych im ze studenckich czasów, zobaczyć, jak teraz wygląda ich Alma Mater, a także jak zmienił się Białystok i jego okolice.
  • VI Zjazd (2016) – Chicago.
  • VII Zjazd (2018) – Nashville w Tennessee. Swoją obecnością zebranych zaszczycili aktualny rektor UMB prof. Adam Kretowski oraz prorektor ds. naukowych prof. Marcin Moniuszko.
  • VIII (ostatni) Zjazd (2019) Boston/Cambridge w Massachusetts. W pamięci szczególnie utkwiło wystąpienie prorektora ds. nauki UMB prof. Marcina Moniuszki „Medical University of Białystok: where dreams become reality” oraz Davida Kwiatkowskiego, prof. Szkoły Medycznej na Harvardzie, na temat „Polish Heritage and Fellows, and Human Genetics: Personal Reflection”, a także wystąpienie prof. Iriny Kowalczuk, dziekan wydziału lekarskiego UMB – wielu słuchaczy było zainteresowanych warunkami przyjęcia na UMB potencjalnych studentów z Ameryki Północnej.
  • IX Zjazd miał odbyć się po raz kolejny w Białymstoku w 2020 r., a rok później X w Washingtonie (2021), jednak pandemia COVID-19 nie pozwoliła na zrealizowanie tych planów.

W czasie tych ośmiu zjazdów każdy miał okazję zabrać głos, podzielić się wspomnieniami z czasów studiowania w Białymstoku. Była to również znakomita okazja, by zdobyć wiedzę o nieznanych, a czasem bardzo ciekawych i często zabawnych faktach z historii uczelni.

Joanna Łopaczyńska, lekarz

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.