Komisja Stomatologiczna NRL krytykuje NFZ

Stanowisko Nr 2/VII/14 Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 26 września 2014 roku w sprawie nakładów Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie stomatologiczne.

Foto: Marta Jakubiak

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z zatwierdzonym przez Ministra Zdrowia planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2015 wyraża stanowczy sprzeciw wobec dalszego obniżania środków na świadczenia stomatologiczne finansowane ze środków publicznych. Kwota 1 750 440 000 zł przeznaczona w ww. planie finansowym na leczenie stomatologiczne jest niższa o 44 641 000 zł od kwoty na rok 2014, co stanowi spadek o 2,49%. Jest to kolejne obniżenie poziomu finansowania świadczeń stomatologicznych – plan finansowy NFZ na rok 2015 przewiduje kwotę o 4,04% niższą niż przewidywał plan na rok 2013.

Oprócz obniżania realnych kwot, systematycznie też obniżany jest udział nakładów na stomatologię w łącznych kosztach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez NFZ – z 2,89% w roku 2013 do 2,69% w planie na rok 2015. Oznacza to, że rocznie planuje się przeznaczyć na świadczenia stomatologiczne zaledwie po ok. 45 zł na jedną osobę uprawnioną do korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Dramatyczny spadek środków finansowych przeznaczanych na świadczenia stomatologiczne jest szczególnie widoczny w województwach wielkopolskim, mazowieckim, pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie oscyluje on w przedziale 6,45 – 5,85% w okresie trzech lat. Należy przy tym wskazać, że plan finansowy NFZ na 2015 rok uwzględnia wzrost kosztów szeregu innych zadań, takich jak pobór i ewidencjonowanie składek (wzrost o 4,6%) czy koszty administracyjne (2,8%).

Takie traktowanie stomatologii musi budzić sprzeciw każdego, komu nie jest obojętny stan zdrowia mieszkańców Polski. Wszelkie doniesienia naukowe i raporty jednoznacznie wskazują pogarszanie się stanu uzębienia zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Polska plasuje się na czołowych miejscach w rankingach próchnicy zębów u dzieci i młodzieży, bezzębia u pacjentów dorosłych, zaniedbań higienicznych pacjentów, a jednocześnie na końcowych miejscach w zestawieniach wysokości środków przeznaczanych na leczenie i profilaktykę w stomatologii.

Wpływ stanu zdrowia jamy ustnej na ogólny stan zdrowia człowieka jest dziś dobrze znany. Ogólnie wiadomo również, że najtańsza i najskuteczniejsza jest profilaktyka i leczenie dzieci. Trudno oprzeć się więc wrażeniu o całkowitym braku konsekwencji w działaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, który z jednej strony kładzie duży nacisk na leczenie chorób układowych i racjonalizowanie wydatków, a z drugiej strony niweczy swe działania niemalże całkowitym pomijaniem profilaktyki i leczenia stomatologicznego.

W tej sytuacji Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że konieczne jest podjęcie w trybie pilnym szerokiej, rzetelnej debaty na temat świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych z udziałem wszystkich podmiotów mających wpływ na organizację systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Agnieszka Ruchała-Tyszler
Przewodnicząca

Małgorzata Lindorf
Sekretarz

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Aga
  wrz 30, 2014 - 07:24 PM

  Popieram! 🙂

  ODPOWIEDZ
  • skaler
   wrz 30, 2014 - 09:10 PM

   Ja również popieram.

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.