18 lipca 2024

Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska będą kształcić lekarzy

Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska zostaną ujęte w rozporządzeniu dotyczącym limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim – napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie resortów nauki oraz zdrowia.

Fot. pixabay.com

We oświadczeniu, które opublikowano w środę na profilu MNiSW na portalu X, czytamy:

„Zgodnie z ustaleniem Ministra Nauki Dariusza Wieczorka z Ministrą Zdrowia Izabelą Leszczyną Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska, które zamierzają rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 mają zostać ujęte w rozporządzeniu MZ w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim”.

I dalej:

„W odniesieniu do pozostałych 9 uczelni, które rozpoczęły kształcenie na kierunku lekarskim pomimo braku pozytywnej opinii PKA, Minister Nauki i Ministra Zdrowia ustalili, że musi się zakończyć proces ocen programowych realizowanych przez PKA” – poinformowali szefowie obu resortów.

Negatywna opinia PKA

Uczelnie z negatywną opinią Polskiej Komisji Akredytacyjnej to m.in.:

  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  • Politechnika Wrocławska, Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia WSB,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu.

Negatywną ocenę otrzymała również filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej.

Nowelizacja rozporządzenia MZ

Na konferencji prasowej, która odbyła się w środę, minister Dariusz Wieczorek mówił, że ze względu na trwające na tych uczelniach nabory, jego resort prosił Polską Komisję Akredytacyjną, aby działania „prowadzić tak szybko, jak to możliwe”. Zastrzegł, że ocena i możliwość odwołania od niej to rozbudowana procedura, która wymaga dużo czasu.

„Te uczelnie nie będą uwzględnione w rozporządzeniu, które minister zdrowia podpisze zapewne w tym tygodniu, dotyczącym limitów przyjęcia studentów na wydziały lekarskie i stomatologiczne w Polsce. (…) Natomiast uspokajam: zawsze jest możliwość nowelizacji tego rozporządzenia. W miarę napływających nowych dokumentów, jeżeli będzie pozytywna opinia – będziemy (listę uczelni wymienionych w rozporządzeniu – przyp. red.) uzupełniać. Jeżeli będzie negatywna – nie będziemy uzupełniać” – dodał.

Reakcja uczelni

Akademia Tarnowska na swojej stronie internetowej podała, że rekrutacja na kierunek lekarski rozpocznie się niezwłocznie po publikacji rozporządzenia, co – według zapowiedzi ministra Dariusza Wieczorka – powinno nastąpić jeszcze w tym tygodniu. – Jeśli tak się stanie, rekrutacja na kierunek lekarski zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w poniedziałek – mówi rektor uczelni.

Natomiast Politechnika Bydgoska poinformowała, że na najbliższy rok akademicki spodziewa się przyznania limitu 60 miejsc.

Źródło: naukawpolsce.pl, anstar.edu.pl, pbs.edu.pl