24 kwietnia 2024

Apel NRL do ministra zdrowia o debatę nt. polskiej stomatologii

12 marca Naczelna Rada Lekarska po raz kolejny zwróciła się z apelem do Ministra Zdrowia o pilne zorganizowanie debaty poświęconej problemom środowiska lekarzy dentystów w Polsce. Podobny apel samorząd lekarski wystosował już dwa lata wcześniej.

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Foto: Krystian Maj/KPRM

Trudną sytuację, w jakiej znajdują się od lat lekarze dentyści, a która obecnie dramatycznie pogłębia się, obrazuje malejąca liczba przyznawanych miejsc rezydenckich dla specjalizacji lekarsko-dentystycznych, a także udział wydatków na świadczenia stomatologiczne w planie ogólnych wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wskazano w apelu, w ostatnim czasie ww. wskaźniki spadły do minimalnych historycznie poziomów. W planie finansowym NFZ na rok 2021 udział stomatologii uwzględniono na poziomie poniżej 2 proc., a liczba przyznanych rezydentur dla lekarzy dentystów w ostatnim postępowaniu stanowi jedynie 1,5 proc. wszystkich.

Samorząd wielokrotnie podkreślał, że lekarze dentyści mają takie same potrzeby w zakresie rozwoju zawodowego, jak lekarze i na równi z nimi posiadają prawo do wsparcia tego procesu przez władze publiczne.

„Zarówno w jednym, jak i w drugim obszarze proponowanej tematyki debaty nie da się wyjść z impasu bez wyraźnej decyzji podjętej przez Ministra Zdrowia. Dalsze pozorne ruchy i doraźne decyzje grożą marginalizacją stomatologii w polityce zdrowotnej państwa, godząc jednocześnie w samą istotę zawodu lekarza dentysty, jako zawodu zaufania publicznego” – napisano w apelu NRL.