12 kwietnia 2024

Dlaczego szpitale stawiają na miedź?

Na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej gromadzi się o ponad 80 proc. bakterii mniej niż na powierzchniach wykonanych z innych materiałów – tak można podsumować wyniki najnowszych badań prowadzonych we francuskich szpitalach w Rambouillet i Amiens. Ogłoszono je na 25. Kongresie Francuskiego Towarzystwa Higieny Szpitalnej.

Poręcz z mosiądzu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu

Rozpoczęte w roku 2011 badania kliniczne w Rambouillet były pierwszymi we Francji, które potwierdziły wyniki uzyskane w podobnych  badaniach w Wielkiej Brytanii czy USA. Francuskie analizy dowodzą, że powierzchnie z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (oznaczane  symbolem „Cu+”) gromadzą o ponad 80 proc. bakterii mniej niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Ponadto po zainstalowaniu we francuskim szpitalu powierzchni z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (w porównaniu z okresem przed instalacją) spadł odsetek pacjentów na oddziale intensywnej terapii, którzy zakazili się szczepami bakterii odpornymi na leki.

Uwaga na klamki

Równolegle prowadzono badania w Uniwersyteckim Szpitalu w Amiens. Zaobserwowano tam, że po wyposażeniu oddziału noworodkowego w elementy wykonane z miedzi liczba bakterii odnotowana na oddziale  znacznie się obniżyła. Badania wykazały również, że klamki wykonane z miedzi zainstalowane w gabinetach, toaletach, na oddziałach pediatrii, intensywnej opieki medycznej czy w salach reanimacji, były znacznie mniej skażone niż ich odpowiedniki ze stali nierdzewnej.

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także w okresach pomiędzy regularnym czyszczeniem i dezynfekcją. Tę zaletę posiadają także stopy miedzi, w tym mosiądze i brązy. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy które wywołują infekcje. Obydwa francuskie szpitale zostały wyposażone w klamki, wyłączniki oświetlenia, krany i poręcze z litej miedzi przeciwdrobnoustrojowej.

Zakażenia w przychodniach i gabinetach

Według Światowej Organizacji Zdrowia w krajach zachodnich co najmniej 7 na 100 hospitalizowanych osób jest ofiarą zakażeń szpitalnych. Wskaźnik ten wzrasta do 30 proc. u pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej. We Francji Ministerstwo Pracy, Zatrudnienia i Zdrowia ocenia liczbę zgonów związanych z infekcjami nabywanymi w szpitalach, przychodniach i gabinetach na 3500 rocznie.

– Stoimy w obliczu epidemii szczepów bakterii odpornych na leki, które to bakterie wywołują zakażenia coraz trudniejsze do wyleczenia. Obiecujące wyniki uzyskane w Rambouillet przemawiają za stosowaniem elementów miedzianych, oczywiście w połączeniu z już sprawdzonymi sposobami, na przykład dezynfekcja rąk środkami zawierającymi alkohol – stwierdza dr Patrick Pina, dyrektor ds. higieny szpitala w Rambouillet.

Francuscy seniorzy wezmą udział w badaniu

W momencie ogłoszenia wyników badań przeprowadzonych we francuskich szpitalach pojawiła się  zapowiedź przeprowadzenia kolejnych. W pięciu domach spokojnej starości w regionie Szampania-Ardeny w północno-wschodniej Francji 1000 klamek i 1000 metrów bieżących poręczy zostanie zastąpionych odpowiednikami z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Badanie będzie trwało trzy lata i obejmie swoim zasięgiem 600 rezydentów mieszkających w jednoosobowych pokojach (300 pokojów zostanie wyposażonych w elementy z miedzi, a 300 będzie stanowiło grupę kontrolną). Pozwoli ono zmierzyć zdolność miedzi do redukcji zakażeń wśród mieszkańców domów spokojnej starości.

– Według WHO zmierzamy obecnie w kierunku ery post-antybiotykowej, w której zwykłe infekcje mogą być coraz bardziej niebezpieczne dla już chorujących bądź osób w podeszłym wieku – wyjaśnia dr Vincent Stoeckel, opiekun naukowy badań w domach spokojnej starości.

Tokio, São Paulo i Wrocław

Warto dodać, że na świecie Miedź Przeciwdrobnoustrojową stosuje się nie tylko w szpitalach, czy domach spokojnej starości, ale też w komunikacji miejskiej (Tokio), na lotniskach (São Paulo), czy w ośrodkach sportowych (jedna z rewelacji brazylijskiego mundialu – drużyna Chile trenowała w ośrodku, gdzie zainstalowano elementy z miedzi Cu+).

W Polsce pilotażową instalację powierzchni dotykowych z miedzi przeciwdrobnoustrojowej wykonano na Oddziale Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Dodatkowo, w najbardziej uczęszczanym miejscu szpitala – w przedsionku i holu głównym – wymieniono poręcze na mosiężne, gdyż jak wykazały badania, te ze stali nierdzewnej były nośnikiem dużej ilości drobnoustrojów chorobotwórczych. Szpital wykonał badania mikrobiologiczne, które potwierdziły skuteczność miedzi przeciwdrobnoustrojowej w eliminowaniu groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.