18 lipca 2024

Dom Ludwika Rydygiera odzyska dawny blask (foto)

170 lat temu urodził się Ludwik Rydygier – dziekan Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Lwowskiego, wszechstronny lekarz, prekursor nowych metod leczenia i organizator pierwszego zjazdu chirurgów w Polsce.

Dworek w Dusocinie – dom Rydygiera. Foto: Andrzej Goiński

Ludwik Rydygier urodził się 21 sierpnia 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera (obecnie powiat grudziądzki).

Naukę rozpoczął w Collegium Marianum w Pelpinie (obecne woj. pomorskie). Edukację kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, a następnie w Chełmnie (obecni w woj. kujawsko-pomorskim), gdzie zdał maturę z wyróżnieniem.

Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym szpitalu ss. Miłosierdzia.

Po kilku latach kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

Ludwik Rydygier przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne. Kompleksowo zajmował się także ortopedią, współpracując między innymi z Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych.

Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. W czerwcu zakończyły się prace przy odtwarzaniu konstrukcji dachu. Projekt koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 mln zł.

W roku 2020 obchodzimy 100. rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera. „Patriotyzm połączony z wielorakimi przymiotami ducha, perfekcją chirurgiczną i myśleniem strategicznym sprawił, iż Ludwik Rydygier jest postacią wybitną, a wyrazem uznania jego roli jest fakt, iż szpitale Collegium Medicum UMK oraz ulice wielu miast noszą z dumą jego nazwisko” – czytamy w uchwale Senatu przyjętej kilka tygodni temu. Rydygier zmarł 25 czerwca 1920 roku, został pochowany w kwaterze dowódców na Cmentarzu Obrońców Lwowa.