23 maja 2024

Dostępność szczepionek ogranicza unijny mechanizm

Dostępność szczepionek dla Polski ograniczona jest przez unijny mechanizm ich zakupu i proporcjonalnego dystrybuowania do poszczególnych krajów.

Foto: Marta Marchlewska/Kancelaria Senatu

– Co tydzień w każdy poniedziałek rano samolotem cargo przylatuje około 350 tys. dawek szczepionki firmy Pfizer. I tak będzie, przynajmniej na ten moment, taką mamy deklarację producenta, do końca marca – mówił w poniedziałek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk w czasie posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia.

Jeśli chodzi o szczepionki Moderny, które zostały ostatnio zarejestrowane, do końca stycznia dotrze do naszego kraju 70 tys. dawek, a następnie – w kolejnych dwóch miesiącach – po trzystakilkadziesiąt tysięcy. – Łącznie do końca marca do Polski dotrze 840 tys. dawek Moderny, co w konsekwencji pozwoli nam zaszczepić mniej więcej 420 tys. osób – powiedział minister Michał Dworczyk.

Część z każdej dostawy szczepionek zabezpieczona jest w magazynach Agencji Rezerw Materiałowych na potrzeby podania drugiej dawki osobom szczepionym, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś problemy w przyszłości z dostawami. Minister Michał Dworczyk podkreślił, że system będzie miał wydajność szacowaną na 3,5-4 mln szczepień miesięcznie, którą będzie ograniczała jedynie dostępność szczepionek.

Źródło: Senat RP