27 maja 2024

Endometrioza – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne

Odpowiednio leczona endometrioza nie wyklucza kobiet z normalnego życia – przypominają specjaliści i zapraszają na webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne”.

Foto: pixabay.com

Endometrioza to przewlekła choroba kobieca, związana z występowaniem tkanki wyścielającej macicę (endometrium) poza macicą.

U kobiet cierpiących na endometriozę komórki endometrium gromadzą się na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach czy pęcherzu moczowym.

To prowadzi do stanu zapalnego oraz powstania zrostów i torbieli. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból w dole brzucha, nasilający się głównie podczas miesiączki. Objawy bólowe mogą być tak silne, że destabilizują życie chorej na wielu płaszczyznach, często doprowadzając do zabiegu.

Co roku w marcu na całym świecie organizowane są wydarzania i inicjatywy, których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat tej choroby. W tym czasie wybrane placówki ochrony zdrowia i organizacje pomagające pacjentom z endometriozą organizują wykłady, spotkania z warsztatami i konsultacje medyczne. To również okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy pacjentkami i lekarzami.

– Endometrioza to schorzenie wielonarządowe i leczone musi być w sposób interdyscyplinarny. To ważne, by dzielić się wiedzą o chorobie i możliwościach jej leczenia – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach, która jest współorganizatorem webinarium „Śląski Tydzień Świadomości Endometriozy – terapia holistyczna, rozpoznanie empiryczne”.

Odbędzie się ono w dniach 11-12 marca w ramach obchodzonego globalnie Tygodnia Świadomości Endometriozy. Udział w konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników trwa do 10 marca, a dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Śląskiej Izby Lekarskiej https://izba-lekarska.org.pl.

Zabrzańska konferencja pierwotnie planowana była już w 2020 roku, ale pandemia pokrzyżowała te zamierzenia. – Wirus nie odpuszcza, ale my też nie odpuszczamy, dlatego zdecydowaliśmy o organizacji konferencji w formie online, w czym wspiera nas sztab pracowników Śląskiej Izby Lekarskiej. Liczymy, że dzięki temu wezmą w niej udział również osoby spoza naszego regionu, które w normalnych czasach nie mogły by się pojawić w Zabrzu – mówi dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Centrum Zdrowia Kobiety – Szpital Miejski w Zabrzu.

W dwudniowej konferencji wezmą udział lekarze, psycholodzy i fizjoterapeuci na co dzień zajmujący się leczeniem endometriozy. Swój udział w spotkaniu zapowiedzieli m. in. znakomici specjaliści ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – ginekolodzy, chirurdzy czy seksuolodzy.