3 marca 2024

Endoproteza stawu kolanowego „uszyta na miarę” (foto)

57-latkowi wszczepiono endoprotezę stawu kolanowego z zachowaniem więzadła krzyżowego tylnego. Implant był przygotowany tak, aby idealnie pasował do kości pacjenta. To pierwsza taka operacja w Polsce – poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Pionierski zabieg z wykorzystaniem dokładnie takiej „uszytej na miarę” endoprotezy przeprowadzono w czwartek w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym pod kierunkiem dr. hab. Artura Stolarczyka.

Wszczepienie endoprotezy wykonano u pacjenta cierpiącego na chorobę zwyrodnieniową, która spowodowała destrukcję stawu kolanowego. Implant przygotowany w 3D w Stanach Zjednoczonych na podstawie badania tomografii komputerowej z dokładnością do 0,1 mm idealnie dopasowano do budowy kości pacjenta.

Zastosowane rozwiązanie pozwoli lepiej odtworzyć biomechanikę kolana w stosunku do standardowych technik i umożliwi większą aktywność chorego po zabiegu. Lekarze przewidują, że za trzy tygodnie chory będzie poruszał się bez kul, po 6-tygodniowej rehabilitacji wróci do pełnej sprawności. Operacja przebiegła pomyślnie, pacjent jeszcze w dniu operacji poruszał się o własnych siłach.