18 lipca 2024

Europejski atlas demografii pomoże zrozumieć zmiany

Uruchomiono interaktywne narzędzie internetowe do wizualizacji, monitorowania i przewidywania zmian demograficznych w Unii Europejskiej, czyli tzw. atlas demografii.

Foto: pixabay.com

Autorem projektu jest Wspólne Centrum Badawcze (JRC), zaplecze badawczo-naukowe Komisji Europejskiej.

– Atlas demografii pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak zachodzą zmiany demograficzne. To innowacyjne narzędzie pomoże nam dopilnować, by polityka UE była lepiej dopasowana do potrzeb naszych obywateli, tak aby nikt nie poczuł się pominięty. Atlas będzie wspierał wszystkie nasze inicjatywy za pomocą aktualnych, rzetelnych i porównywalnych danych demograficznych – poinformowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii Dubravka Šuica.

Atlas jest publicznie dostępny (wersja do pobrania). Zapewnia szybki i łatwy dostęp do kompleksowego zbioru danych zgromadzonych na różnych poziomach: unijnym, krajowym, regionalnym oraz lokalnym. Zawiera oficjalne statystyki i prognozy Eurostatu, nowe dane w wysokiej rozdzielczości przestrzennej opracowane przez JRC, a także przykłady tematyczne, które łączą tendencje demograficzne z konkretnymi obszarami polityki.

W przyszłości atlas ma zbierać także informacje na temat uwarunkowań demograficznych, takich jak płodność, śmiertelność i migracja netto, a także najnowsze prognozy Eurostatu wychodzące poza UE.

Źródło: KE