21 czerwca 2024

Fakty, które sprawią, że się uśmiechniesz

20 marca w ponad 100 krajach na całym świecie, w tym również w Polsce, obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, którego globalnym organizatorem jest Światowa Federacja Dentystyczna (FDI World Dental Federation). O czym nie wszyscy wiemy? O czym na co dzień często zapominamy?

Uśmiechanie się jest zaraźliwe. Badania przeprowadzone w Szwecji potwierdziły, że mimika twarzy wyraża nie tylko emocje, ale ma również zdolność ich inicjowania. Odkryto, że uśmiech jednej osoby widoczny na twarzy może zachęcić do uśmiechu inną osobę patrzącą na nią oraz, że trudno jest zachować obojętny wyraz twarzy patrząc na kogoś, kto się uśmiecha [1].

Naturalny uśmiech sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy niż przez uśmiech wymuszony. „Uśmiech Duchenne’a” – określany jako „naturalny” – został tak nazwany na cześć słynnego XIX wiecznego francuskiego neurologa, który studiował mechanizm ekspresji ludzkiej twarzy. Ten rodzaj uśmiechu występuje wtedy, gdy biorą w nim udział jednocześnie mięśnie wokół ust i oczu. Prowadzone nad tym zagadnieniem badania naukowe wykazały, że uśmiech Duchenne’a powoduje większą aktywność w okolicy lewej części skroniowej przedniej mózgu i wiąże się z pozytywnymi emocjami [2].

Uśmiech sprawia, że jesteś bardziej atrakcyjny i pociągający dla innych. Naukowcy ze Szkocji wykazali, że gdy uśmiechamy się to dla patrzących na nas osób stajemy się bardziej atrakcyjni [3].

Uśmiechasz się od urodzenia. Badania prowadzone nad rozwojem dziecka wykazały, że pierwszy naturalny uśmiech dziecka można zaobserwować u niemowląt już w okresie pomiędzy pierwszym a trzecim miesiącem życia. Natomiast wkrótce potem, już od trzeciego do szóstego miesiąca dziecko odwzajemnia uśmiech [4].

[1] Dimberg U, Söderkvist S. The voluntary facial action technique: a method to test the facial feedback hypothesis. J Nonverbal Behav. 2011; 35:17-33.
[2] Ekman P, Davidson RJ, Friesen WV. The Duchenne smile: emotional expression and brain physiology. II. J Pers Soc Psychol. 1990; 58:342-53.
[3] Jones BC, DeBruine LM, Little AC, Burriss RP, Feinberg DR. Social transmission of face preferences among humans. Proc Biol Sci. 2007; 274:899-903.
[4] Addyman C, Addyman I. The science of baby laughter. Comedy Studies. 2013; 4:143-53.


Jesteś lekarzem dentystą? Studiujesz na kierunku lekarsko-dentystycznym? Interesuje cię stomatologia? Sprawdź, co na ten temat ostatnio opublikowaliśmy na naszym portalu (zobacz więcej).