11 listopada 2024

Innowacje podbijają medycynę. Nowoczesne rozwiązania dzięki NIL IN

Zeszłego lata powołaliśmy NIL Innovation Network, znany jako NIL IN, przy Naczelnej Izbie Lekarskiej. W pierwszym etapie działalności skupiliśmy się na audycie i edukacji innowacyjności w medycynie w Polsce – pisze dr Artur Drobniak.

Foto: pixabay.com

Organizowaliśmy konferencje i warsztaty dotyczące przyszłej roli lekarza w systemie opieki zdrowotnej, współpracy lekarza z pacjentem przy aplikacjach zdrowotnych oraz roli aplikacji jako narzędzi diagnostycznych lub „cyfrowych leków” (digital therapeutics).

W ostatnim roku idea rozsądnego, zrównoważonego i bezpiecznego wprowadzania innowacji medycznych zjednoczyła w NIL IN wspaniałą grupę lekarzy i specjalistów związanych z rynkiem innowacji medycznych lub zainteresowanych nimi. Obecnie społeczność lekarzy innowatorów liczy ponad 200 osób, stale się powiększa, razem z liczbą pomysłów.

Budowa bazy ekspertów oceniających innowacje w medycynie

Ogromną niszę i zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów dostrzegamy w potrzebie jakościowej oceny innowacyjnych rozwiązań medycznych. Zgłaszają je zarówno organy publiczne, Ministerstwo Zdrowia, firmy audytorskie, jak i sami twórcy aplikacji i urządzeń medycznych.

Wychodząc temu naprzeciw, stworzyliśmy NIL IN Pool Expert, którego skład nieustannie rozbudowujemy, i zapraszamy do współpracy lekarzy wszystkich specjalizacji. Środowisko lekarskie powinno głośno wyrażać merytoryczne opinie na temat powstających i wdrażanych rozwiązań – tylko w ten sposób usprawnimy naszą pracę i osiągniemy korzyści dla pacjentów.

Co nas czeka w NIL IN w najbliższym czasie?

Pracując przez rok w NIL IN, dostrzegliśmy wiele systemowych niedociągnięć i barier stojących na drodze do dobrego i powszechnego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w medycynie. Poznaliśmy też zagrożenia związane ze zbyt otwartym i powszechnym wprowadzaniem algorytmów sztucznej inteligencji i wiemy już, jak te inicjatywy powinny być wspierane i kontrolowane.

Dostrzegając rosnące potrzeby łączenia środowiska innowacji z lekarzami i pacjentami, traktujemy NIL IN jako płaszczyznę, która przyspieszy rozwój polskiej medycyny i nauki oraz upowszechni „modę” na nowoczesność w medycynie.

Chcemy badać rynek potrzeb lekarskich, uczyć, jak usprawniać pracę własną i jednostek udzielających świadczeń zdrowotnych, a jednocześnie wskazać twórcom innowacji, często zagubionym w medycznym świecie, jakich błędów unikać, szczególnie na wczesnym etapie rozwoju projektu, by nie spotkał się on z odrzuceniem środowiska medycznego.

Mając świadomość zawiłości systemu i poznając świat finansowania publicznego ze środków europejskich czy sponsorów/inwestorów, widzimy też rolę NIL IN jako organizacji mogącej wskazać lekarzom drogę i pomóc w procesie budowy swojego start-upu medycznego.

Sieć Lekarzy Innowatorów wciąż się rozbudowuje. NIL IN Summit 15–16.09.23

Nadal istnieją obszary, które wymagają koordynacji i pracy. Wiemy już, że powstaną dwie nowe grupy robocze NIL IN: ds. innowacji w organizacji i kulturze pracy lekarza oraz wdrożeń innowacji, szczególnie w obszarze profilaktyki i stylu życia.

Liczymy na to, że weźmiecie udział w NIL IN Summit – dwudniowej konferencji poświęconej innowacjom medycznym, podczas której dowiecie się, jak trudne jest tworzenie i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań, jak wygląda powstawanie i wdrażanie innowacji medycznych za granicą, jak można stać się liderem zmian albo pionierem wdrożeń oraz co czeka nas w najbliższej przyszłości w medycynie.

Jesteśmy przekonani, że dzięki temu spojrzycie inaczej na swoją pracę, szukając w niej udoskonaleń i dobrych rozwiązań (szczegóły o programie i prelegentach NIL IN Summit dostępne są na www.nilin.org.pl/konferencja).

Dr n. med. Artur Drobniak